Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Yaşam Allah'a yakın olma vesilesi: Kurban

Allah'a yakın olma vesilesi: Kurban

Yaklaşan Kurban Bayramı ile ilgili açıklamalarda bulunan Mardin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, kurbanın takvaya; takvanın da Allah'a ulaştırdığına dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 22 Eylül 2014 Pazartesi 12:01
Allah'a yakın olma vesilesi: Kurban

 Mardin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, yaklaşan Kurban Bayramı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Müftü Coşkun, kurbanın ibadet boyutu kadar, toplumsal fonksiyonunun da önem arz ettiğini söyledi.

Coşkun, “Allah için kesilen kurban ibadetinde, tüketimi itibariyle muhtaç insanların doyurulması gibi pratik bir amaç gözetilir. Buradaki hikmet, Allah rızası ile birlikte yoksulun et ve gıda ihtiyacını karşılamaktır. Böylece kurban, Müslüman toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutar, sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunur. Zengine malını Allah rızası için harcama ve başkalarıyla paylaşma haz ve alışkanlığını verir; onu cimrilik hastalığından, dünya malına tutkunluktan kurtarır. Neticede fakirleri de bayram günlerindeki sevince ortak ederek, birlik ve kardeşlik içinde huzurlu bir bayram geçirmelerini sağlar.” diye konuştu.

Kurban ibadetinin zengini muhtaç kardeşlerine yaklaştırmaya vesile olduğunu dile getiren Coşkun, “Komşuları, akrabaları, dostları, yakın olsun uzak olsun kardeşleri birbirine bağlayan ve ruhları kaynaştıran bir ibadettir. Vekâlet yoluyla Afrika’da, Asya’da adını dahi duymadığı birçok yoksul ülkede yaşayan hiç görmediği, tanımadığı, aç ve muhtaç kardeşlerine uzattığı bir eldir. Binlerce kilometre uzaktaki kardeşleriyle yakınlaşmanın, bütünleşmenin, ümmet olmanın adıdır kurban. Yoklukların, afetlerin yaşandığı coğrafyalara ulaşmak, fizikî mesafeleri gönül coğrafyasında aşmak, onların dertlerini paylaşmak, onlara umut ışığı olmaya çalışmaktır. Hatta sadece din kardeşlerine değil, inancı ne olursa olsun muhtaç olan herkese ulaşmaktır!” dedi.

Kurbanın takvaya; takvanın da Allah’a ulaştırdığına dikkat çeken Coşkun, “Kurban, Yüce Yaratıcı’ya yakınlaşmaktır; kurbanlarımız, kurb anlarımızdır, yani O’na en yakın olma zamanlarımızdır. Kurban, mukarrebûndan olma çabasıdır, yani takvaya erişme arzusu içinde Yüce Yaratıcı ya yaklaşanlar arasına girebilme gayretidir.” ifadelerini kullandı. (M. Salih Keskin – İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Suruç'da Alt Yapı Çalışmaları Devam Ediyor-GÖRÜNTÜLÜ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com