Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem "Allah'a adanan kurbanlıklar sağlıklı olmalıdır"

"Allah'a adanan kurbanlıklar sağlıklı olmalıdır"

Kurbanlık hayvan alırken dikkat edilmesi gereken hususları anlatan veterinerler, önemli uyarılarda bulundu.

Giriş Tarihi: 16 Eylül 2015 Çarşamba 15:25

Veteriner Hekim Abdulkadir Aytaç, kurbanlıklarla ilgili vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.

Hayvan alırken yaşlarına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Aytaç, “Önümüz mübarek Kurban Bayramıdır. Bu mübarek gün için en güzel hayvanın Allah adına kurban edilmesi için kurbanlık seçilirken, küçükbaş hayvanların en az 1, büyükbaş hayvanların en az 2 yaşında olmasına dikkat edilmesi gerekir. Diş kapak atması gerekir. Hayvanın kulakları kesik olmaması gerekir. Kurbanlığın bütün vücudunda sakatlık olmaması gerekir. Hayvan kuyruğunda veya boynuzunda kırık olmaması lağım, ağzında salya akıntı ve hiçbir yara olmaması gerekir. Allah adına adanan kurbanlıkların sağlıklı olması lazımdır.” dedi.

Kurbanlık seçilirken dikkat edilmesi gerekenler

Kurbanlık seçerken dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgili Aytaç, şunları söyledi: “Küçükbaş hayvanın beline dokunduğunda, ele çok fazla kemik dokusu gelmemesi gerekir. Bel kısmında ele dolgunluk hayvanın besiciliğinin en doğru anlaşma şeklidir. Büyükbaş hayvanın da ergenliğe ulaşmış olması gerekiyor. İlk çıkan yavruluk dönemini dişlerinin kalıcı dişlerle değişmesi gerekiyor. Halk tabiriyle bazı dişlerini çıkarmış olması gerekiyor. Bu dişlerindeki açıklığın ortaya çıkması gerekiyor.”

“Hayvan kesilirken sıcak şekilde dolaba konulmamalıdır”

Kesilen kurbanın etinin muhafaza edilmesi gerektiğine dikkat çeken Aytaç, “Hayvan kesildikten sonra sıcak sıcak dolama konulmaması, serin yerde birkaç saat kalması ve derinin tuzlanması önemlidir. Ayrıca kesildikten sonra etine dikkat edilmesi lazım, hastalıklıysa en yakın veteriner hekime başvurulması gerekir. Çevrenin kirlenmemesi için kurbanlıkların valiliklerin belirlediği yerlerde kesilmesi gerekir. Hayvan kesildikten sonra da sakatatlarına dikkat edilmesi lazım, derisinin parçalanmaması ve tuzlanması gerekir. Bunlar ekonomi acısında çok önemlidir. Hayvan derilerinin memleketin ekonomisine çok faydası vardır.” ifadelerini kullandı.

Aytaç, kesimde hayvanlara çok fazla eziyet vermemek için mutlaka İslami şartlara uygun olarak hayvanların kesilmesi gerektiği uyarısında bulundu. (M. Fatih Akgül, M. Sait Çelik - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Karargah rahatsız haberinde Genelkurmay'dan açıklama geldi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com