Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Alimlerden, yılbaşı ve 'milli' piyango uyarısı!

Alimlerden, yılbaşı ve 'milli' piyango uyarısı!

Yılbaşı kutlamaları ve 'milli' piyangonun İslam'daki yeri ve topluma verdiği zararlara değinen alimler, milli piyangonun haram olduğunu ve yılbaşı kutlamalarının İslam'la hiçbir alakasının olmadığını belirttiler.

Giriş Tarihi: 22 Aralık 2015 Salı 13:32
Alimlerden, yılbaşı ve 'milli' piyango uyarısı!

Yaklaşan yılbaşı ve bu münasebetle yapılan haramlara dikkat çeken alimler, İslam’a ters olan bu tür kutlama ve haramlardan Müslümanların kesinlikle uzak durması uyarısında bulundu.

Âlimler ve Medreseler Birliği İttihad’ul Ulema üyelerinden Molla Beşir Şimşek, Müslümanların yılbaşı kutlamalarından uzak durup, o geceyi bir muhasebe gecesi yapması gerektiğini söyledi.

Allah’ın razı olmadığı bir şekilde toplumda yılbaşı hazırlığının yapıldığını söyleyen Şimşek, “Yılbaşı kutlamasının kesinlikle Müslümanlıkla hiçbir alakası yoktur. Bu tamamen Hıristiyanlığın bir geleneğidir. Hatta yılbaşı kutlamasının Hıristiyanlıkta da yeri yoktur. Yılbaşında yapılan bütün günahlar, sözde Hz. İsa’nın doğumu için yapılmaktadır, bu bir çelişkidir. Bizim yılbaşımız, hicri yılbaşıdır. Peygamberimizin Mekke’den, Medine’ye hicret ettiği tarihtir. Dolayısıyla bizimle alakalı olmayan böyle bir geceyi bizim ihya etmemiz asla inancımıza bağdaşmaz. Peygamberimiz, ‘her kim ki kendisini bir kavme benzetirse o, onlardandır’ diyor.” şeklinde konuştu.

Devletin eliyle yılbaşı münasebetiyle büyük bir kumar oynatıldığına dikkat çeken Şimşek, “Milli Piyango kesinlikle haramdır. Allah Kur’an-ı Kerim’de, kumarın bütün çeşitlerini haram kıldığı gibi günümüzdeki milli piyango, spor toto, iddia gibi bu çekilişleri de haram kılmıştır. Son zamanlarda otaya çıkarılan kumar çeşitlerinin hepsi haramdır. Milli piyangodan gelen para kesinlikle haramdır. Aynı şekilde yılbaşı niyetiyle yapılan eğlenceler, hediyeleşmeler İslam’a terstir. Müslümanların kesinlikle bundan uzak durması lazımdır. Devlet bunu desteklese de bu, haram olmaktan çıkmaz.” ifadelerini kullandı.

Bir Müslüman’ın yılbaşında yapması gerekenler

Müslümanların yılbaşını nasıl geçirmesi gerektiğiyle ilgili tavsiyelerde bulunan Şimşek, şu ifadelere yer verdi: “Eğer ki, yılbaşı Hz. İsa’nın doğum yıldönümü ise o geceyi bir Peygambere yakışır şekilde ibadetle geçirmemiz gerekir. Bu geceyi kumarla, içkiyle, zinayla kutlayanlara inat, bir Müslüman yılbaşı gecesini bir muhasebe gecesi yapmalıdır. Bir yılda yaptığı günahları gözünün önüne geçirip, tövbe etmelidir. Yapması gereken Salih amelleri yapmaya çalışmalı. Yeni bir yıla girerken, o hataları yapmamak için kendisine bir program çıkarmalıdır. İnadına yılbaşı gecesini bizler; ibadetle, zikirle, tefekkürle, tövbeyle bunu ihya etmemiz lazım. Diğer insanlar gibi haram bir şekilde bir peygamberin doğumunu kutlamak, asla inancımızla bağdaşmıyor. Bundan uzak durmamız ve nefis muhasebesini yapıp, kendimizi hesaba çekmemiz lazım. Adeta haramda yarışan televizyonlarımızı yılbaşında kapatalım ve o geceyi Müslüman’a yakışır bir şekilde değerlendirelim.”  (M.Fatih Akgül - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Haliliye Kaymakamı Yılmaz, Süleymaniyelileri dinledi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com