Advert
Advert
Advert

Akçakale - Suriye kapısı açıldı

Suriye’deki iç karışıklıktan dolayı kilit vurulan Akçakale Sınır Kapısı yeniden açıldı

Akçakale - Suriye kapısı açıldı
Akçakale - Suriye kapısı açıldı
Suriye Yönetimi, "tadilat yapılacağı" gerekçesiyle tek taraflı geçişlere kapattığı Tellebyat Sınır Kapısı'nı, 6 ay aradan sonra yeniden açtı.
Suriyeliler'in talebi üzerine Tellebyat Mıntıka Müdürü Albay Heysen Muhammed Süleyman ile Akçakale Kaymakamı Şefik Aygöl arasında 3 gün önce yapılan görüşme sonucu sınır kapısında bu sabah itibariyle geçişlere izin verildi.
Bu kapsamda iki ülkeden vatandaşlar, sabah erken saatlerden itibaren gümrük kontrollerinin ardından araçlarıyla gidip gelmeye başladı.
Bu sırada sınır kapısı çevresinde toplanan vatandaşlar geçiş yapan araçlardaki vatandaşları alkışlarla uğurladı.
Akçakale sınır kapısının açılması noktasından Akçakale Kaymakamı Şefik Aygöl Yapılan görüşmeler sonucunda kapının açıklacagını söylemişti
Akçakale’de incelemelerde bulunan Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan’da sınır kapısının hizmete açılması ile yaşanan sıkıntıların giderileceğini söylemişti
Belediye Başkanı Abdülhakim Ayhan, Akçakale ekonomisi için önemli bir gelir kaynağı olan sınır kapısının tekrar hizmete açılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi
Esnaf ve Sanatkârları Odası Başkanı Mehmet Kartal da yaklaşık 6 ay önce geçişlere kapatılan kapının yeniden hizmet vermesinin esnafı sevindirdiğini belirtti.
Akçakale Gümrük Kapısı yakınlarında market işleten İsa Toktimur ise kapının yeniden açılmasının esnafın işini kolaylaştıracağını söyledi.
İç karışıklığın yaşandığı Suriye, 7 aralık 2011 tarihinde Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesi sınırında yer alan Tellebyat Sınır Kapısını "tadilat yapılacağı" gerekçesiyle tek taraflı kapatmıştı.
Kaynak: Kanalurfa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır