Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Ak Parti'yi Kapatma Davası Mahkemelik

Ak Parti'yi Kapatma Davası Mahkemelik

AK Parti'ye kapatma davası açan eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Yalçınkaya'ya mahkemeden çarpıcı bir soru.

Giriş Tarihi: 31 Ekim 2011 Pazartesi 07:59
Ak Parti'yi Kapatma Davası Mahkemelik
Ergenekon Mahkemesi, Yargıtay Başsavcılığı’na “Kara propaganda sitelerindeki haberleri AK Parti hakkındaki kapatma davası iddianamesine delil olarak koydunuz mu?” diye sordu.

İrtica ile Mücadele Eylem Planı davasıyla birleştirilen Kara Propaganda amacıyla Genelkurmay tarafından kurulduğu ortaya çıkan İnternet Andıcı davasında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi bir dizi kritik karara imza attı.

Yargıtay Başsavcılığı’na kara propaganda sitelerinde yayınlanan haberlerin AK Parti hakkında açılmış olan kapatma davasında delil olarak kullanılıp kullanılmadığını soran mahkeme, Genelkurmay Başkanlığı’ndan da İnternet Andıcı’nın aslını ve tüm ekleri ile andıçla ilgili resmi yazışmaları istedi. İşte mahkemenin o kararları:

ANDICIN ASLI VE TÜM YAZIŞMALARI İSTENDİ

- Mahkeme, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına müzekkere yazarak, eski Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya tarafından AK Parti hakkında açılan kapatma davası iddianamesinde Kara Propaganda sitelerindeki yayınlardan yararlanılıp yararlanılmadığı, iddianameye buradaki yayınlardan dilel olarak alınanlar var ise bunların hangi haberler olduğunun bildirilmesini istedi.

- Mahkeme, Genelkurmay Başkanlığı’na da dava konusu olan ‘İnternet Andıcı’ isimli belgenin aslının, tüm eklerinin ve konu hakkındaki yazışmaların mahkemeye gönderilmesini istedi.

TAKİP ETTİĞİNİZ SİTELERDE SUÇ VAR MIYDI?

- İnternet andıcının eklerinde yer alan, yayınları Genelkurmay Başkanlığınca tarafından yakından takip edilen, içerikleriyle ilgili ‘irticacı, bölücü’ gibi fişmelemeler yapılan internet haber siteleriyle ilgili olarak herhangi bir suç duyurusu yapılıp yapılmadığı da Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliği’ne soruldu.

- Mahkeme, Genelkurmay Başkanlığı tarafından işletildiği ve takip edildiği bildirilen sitelerle ilgili olarak 4’er aylık periyotlarda MGK veya Başbakanlığa sunulmak üzere bir rapor hazırlanıp hazırlanmadığını da Genelkurmay Başkanlığı’na sordu.

Somut emir var mı diye tekrar soruldu

- Başbakanlık, Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığına ayrı ayrı müzekkere yazılmasını kararlaştıran mahkeme heyeti, isimleri belirtilen sitelerin kurulması, işletilmesi ve bu sitelerde iddianameye konu yayınların yer alması yönünde herhangi bir somut direktif bulunup bulunmadığının bildirilmesine hükmetti.

- Genelkurmay Başkanlığınca kapatılmasına karar verildikten sonra bu sitelerin alan adlarıyla ilgili olarak herhangi bir tedbir alınıp alınmadığının, halen bu sitelerin kimler tarafından kullanıldığının bildirilmesine karar veren mahkeme heyeti, ‘internet andıcı’nda adı geçen 4  site ve bağlantılı sitelerin tam isimlerinin bildirilmesini de hükme bağladı. HELİN ŞAHİN

O SİTELERİ CİDDİYE ALIP KAPATMA DAVASI AÇTI

İnternet Andıcı davasında tutuklu sanık emekli Albay Fuat Selvi çapraz sorgusu sırasında “irtica.org” ve diğer sitelerle ilgili olarak “Siteleri zaten ciddiye alan yoktu. Günlük 300 kişi ziyaret ediyordu. Kim böyle bir siteyi niye ciddiye alsın” diye savunma yaptı. Selvi’nin bu savunmasına İstanbul 13. Ağır Ceza MAhkemesi üye hakimi Hüsnü Çalmuk “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı siteyi ciddiye almış. AK Parti kapatma davası için delil toplamış. 23 Ekim 2007’de irtica.org sitesindeki ‘Apronda namaz şov’ haberi kapatma davası iddianamesine delil olarak koymuş” karşılığı vermişti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa’da oto hırsızlık şebekesi yakalandı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com