Advert
Advert
Advert

AK Partiyi hedef alan yazar sabıkalıymış!

AK Partiyi hedef alan yazar sabıkalıymış!
AK Partiyi hedef alan yazar sabıkalıymış!

İranın AK Partiye 25 milyon dolar bağışta bulunduğunu iddia eden Daily Telegraph yazarı Coughlin, Iraka savaş açılmasına gerekçe olarak gösterilen uydurma tezleri ile ünlü.

İngiliz Daily Telegraph gazetesi yazarı Con Coughlin, kariyeri boyunca kara kampanya tetikçisi bir gazeteci olarak öne çıktı. 2002de Saddam: Terörün Kralı adlı biyografi çalışmasıyla ABDde en çok satanlar listesinde giren Coughlin, Iraka savaş açılmasına gerekçe olarak gösterilen ancak daha sonra uydurma oldukları anlaşılan tezleri dile getirdi. Coughlin ismi, 2003te şok bir iddiayla dünya medyasında öne çıktı. Coughlin, 11 Eylül saldırılarında başrolü oynayan hava korsanı Muhammed Attanın 2001de Bağdatı ziyaret ettiğini kanıtladığı öne sürülen bir belgeyi gazetesinde yayımladı.

İŞKENCEYE DESTEK VERDİ

Saddamın kardeşine ait olduğu söylenen ve Irakı 11 Eylüle bağlayan en önemli kanıt olarak gösterilen belge uluslararası basında büyük ilgi görürken, aralarında New York Timesın köşe yazarı William Safirein de bulunduğu birçok yazarca alıntılandı. Ancak kısa sürede belgenin sahte ve muhtemelen CIA tarafından uydurulmuş olduğu anlaşıldı. Yazılarında İranın sinir gazı ve kimyasal silah programları yürüttüğü iddialarında da bulunan Coughlin, Bush yönetiminin terör zanlılarına yönelik işkencesine de destek verdi. ABD Başkanı Obamanın, yapılan işkenceler nedeniyle eski Başkan Yardımcısı Dick Cheneyyi hedef almasına karşı çıkan Coughlin, 10 Şubattaki yazısında Londrada yeni bir bomba patladığında yargıçları suçlayın ifadesini kullandı.

COUGHLIN DEŞİFRE EDİLDİ

İngiliz Guardian Gazetesi yazarı David Liegh, İngiliz istihbarat servisleri ve gazeteciler başlıklı yazısında Con Coughlini kara propaganda yapmakla suçladı. Leigh yazısında, şu ifadeleri kullandı: Coughline gizli bilgi MI6 ve Mossad ajanlarınca veriliyor. O da gelenleri yıllardır aynen yayımlıyor. Coughlin 1995te Libya lideri Kaddafinin oğlu üzerinden de kara propoganda yapmıştı. Saddamın kimyasal silah kullanabileceğini yazan da kendisi. Atta-Irak bağlantısını yine Coughlin ortaya attı. Şimdi İranla ilgili hikayeler yaymaya çalışıyor.

AK Partiden Telegrapha dava

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, The Daily Telegraphda yayımlanan ve partilerince yalan olduğu belirtilen haberle ilgili dava açma süreci başlattıklarını bildirdi. Ömer Çelik, açıklamasında, The Daily Telegraph Gazetesinde önceki gün yayımlanan ve AK Partinin İrandan yardım aldığına dair yalan ve provokatif haberi yalanladıklarını, ancak aynı gazetenin bugün de yalan haberinin arkasında durduğunu ifade eden bir açıklamada bulunduğunu belirtti. Bakan Çelik, şunları kaydetti: Bu haberin gazetecilik geçmişi belli bir kişi tarafından, referandumun hemen sonrasında yapılması ayrıca dikkat çekicidir. Bu provokatif komploya karşı ulusal ve uluslararası mahkemelerde dava açma süreci başlatmış bulunmaktayız.

Kaynak: Star


Etiketler:  Con Coughlin Irak İran haber haberi 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle