Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Ak Partili Vekil:"PKK halktan zorla haraç topluyor"

Ak Partili Vekil:"PKK halktan zorla haraç topluyor"

Partisinin Eylül ayı meclis toplantısında konuşan Ak Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, PKK'nin bölge halkından zorla haraç topladığını ileri sürdü.

Giriş Tarihi: 17 Eylül 2014 Çarşamba 11:28
Ak Partili Vekil:

 Partisinin Eylül ayı Meclis Toplantısında konuşan Ak Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, PKK’nin bölge halkından zorla haraç topladığını ileri sürdü.

Kiler,  daha önce kendi teşkilatlarında bulunan iş adamlarının, kamplara çağrılarak kendilerine haraç mahiyetinde faturaların kesildiğini söyledi.

“PKK, halktan vergi adı altında haraç topluyor”
Kiler, Bitlis’te bulunan ve daha önce kendi teşkilatlarında da çalışmalar yapmış,  alın teriyle çalışan bir muteahitin PKK kampına çağırılarak kendisine 100 bin TL haraç makbuzunun kesildiğini belirterek, “Bitlis’te kendi yağında kavrulan bir muteahit arkadaşımız, PKK’nın Xerzan saha komutanlığı tarafından çağrılıyor; ‘Sen burada ticaret yapıyorsun. Çalışarak iş yapıyorsun. Bize de vergi vereceksin. Bu sene sana çıkardığımız rakam 100 bin.’ Diyorlar. Kendisini Kürt halkının temsilcisi olarak adlandıran insanlar, burada Kürt olan ve yıllık kazancı 20-30 bin lirayı geçmeyen bir iş adamından 100 bin lira vergi adı altında haraç istiyorlar. 

             

                                                                                                                            Beni arayan bu arkadaşımıza peki, sen ne yapacaksın dedim.? vallah ‘Ben sana danışmak istiyorum?’ dedi. Dedim; ‘Peki sen bu parayı nasıl kazanıyorsun?’ Dedi ki, ‘Gece gündüz koşturarak, alın terimle kazanıyorum.’ Kendisine alın teriyle kazandığın parayla bir lira bile verme dedim. İnsanlar onuru için, şerefi ve namusu için yaşarlar. Onursuz yaşamaktansa onurlu yaşa ve bir dakika yaşa diye kendisine söyledim.” Şeklinde  konuştu.

“PKK, çözüm sürecinden faydalanıp baskı kuruyor”


Konuşmasında bu tehdit mektuplarının herkese gittiğini söyleyen Kiler, “Çözüm sürecinden faydalanıp birilerine baskı uygulamaya çalışanlar var. Şu anda kolluk kuvvetler ve polisin herhangi bir operasyon yapmadığı dönemde, ‘Biz nasıl ve nerede bu milleti haraca bağlarız, nasıl ederiz de bu meydanda at koştururuz? deyip bir yere hakim olmak isteyenler var.”dedi.

“Kürt halkını temsil ettiğini söyleyip, Kürt halkında haraç isteyenlerin burada yeri yoktur”


Eğer size de böyle bir talep ve tehdit mektubu gelirse, haraç isteyen olursa hiç kimseye bir lira da dahi vermeyin. Davetlerine icabet bile etmeyin. Sizlere gönderilen bu tehdit mektuplarını her yerde anlatın. Hiç kimseden korkmadan çarşıda, pazarda, esnafta, mahallede, cadde ve sokaklarda bizden haraç isteniyor diye anlatın ki, bunların gerçek yüzü ortaya çıksın. Kürt halkını temsil ettiğini söyleyip, Kürt halkından haraç isteyenlerin burada yeri yoktur.” şeklinde konuştu.

Parti Meclislerinde bile dillendirilen PKK’nın halka reva gördüğü bunca zulme rağmen,  Ak Partili vekilin bu açıklamasına karşı, hükümetin halkın güvenliğini sağlamak adına bir adım atıp atmayacağı  merak ediliyor. (Şükrü Tontaş-İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Suriyeli genci dövüp bunu paylaştı-Tepkiler çığ gibi büyüdü

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com