Advert
Advert
Advert

AK Partili kadınlardan kaynaşma toplantısı

AK Partili kadınlardan kaynaşma toplantısı
AK Partili kadınlardan kaynaşma toplantısı

Tanışma, Kaynaşma ve İstişare toplantısı yaptı. AK Parti Karaköprü Belde Teşkilat Başkanı Hasan Yeşil, Gençlik Kolları Teşkilat Başkanı Abdullah Erik, İl Kadın Kolları Teşkilat Başkan Yardımcısı Şükriye İnan ve Teşkilat Yönetimi, Karaköprü Meclis Üyeleri ve partili bayanların katıldığı toplantı, çeşitli slayt gösterileri ve konuşmalarla renklendirildi. 

         AK Parti Karaköprü Kadın Kolları Teşkilat Başkanı Bahar Gül Yılmaz yaptığı konuşmasında şunlara değindi.

        "Birlik içerisinde Çankaya mahallesinden Şenevler mahallesine Karaköprü’nün her bir karışına daha iyi hizmet etmek için, eksiklerimizi ve noksanlarımızı en hızlı zamanda giderebilmek adına görüş alış verişinde bulunmak amacıyla bugün burada toplanmış bulunuyoruz. Her birinizin görüşü ve düşüncesi bizler için çok önemli. O nedenle bizlerden taleplerinizi, beklentilerinizi, fikirlerinizi veya şikâyetlerinizi masalarınız üzerinde bulunan not kâğıtlarına yazarsanız mutlaka değerlendirilecektir.

         Bugün yaşadığımız toprakların coğrafi adına "Anadolu" adı verilmesi Türk anasının tarih boyunca Anadolu'yu vatan edinirken yaptığımız mücadelelerde bu topraklar uğruna evlatlarını şehit vermesinden ve savaşta erkeğinin yanında cesurca yer almasından ilham alınarak bu isim verilmiştir. Yani Anadolu'yu vatan edinirken Türk kadınının çok önemli bir yeri vardır.

Kadınımızı daha üretken hale getirerek gerek iş hayatında ve gerekse siyasi hayatta öne çıkarmamız şarttır. Zira ülkemizde yaşayan nüfusun yarısı erkekse, yarısı da kadındır.

         Neden toplumun kalkınmasında yarım insan gücüyle kalkınmaya çalışalım. İstiklal Savaşında kahramanlık gösteren analarımızı örnek alarak toplumsal kalkınma savaşında da onların şerefli evlatları olan kadınlarımızın enerjisini neden değerlendirmeyelim.       

         Başbakanımız ‘’siyaseti kadınsız düşünmek, hayatı yarım algılamak anlamına gelir ‘’ diyerek bu konudaki fikrini açıkça belli etmiştir.

AK Parti kadın kolları olarak amacımız milli ve manevi değerlerine bağlı, bunu siyasi amaçlarına alet etmeyen, ne istediğini bilen, ev hayatı ile iş hayatı arasındaki ayrımı yapabilen, dünyadaki gelişmeleri izleyen, özünü kaybetmemiş, öz güveni tam, dünyayla rekabet edebilecek güçlü donanıma sahip, teknolojiyi kullanabilen yarının mimarı kadınlarımızı siyasete kazandırmaktır.

       “Kadınlar siyasetin nesnesi değil öznesidir. İnanıyorum ki Ak Parti Kadın Kolları tarih yazacaktır”” demişti sayın başbakanımız. Biz, hem tarihe tanık oluyoruz, hem de tarih yazıyoruz. ”Siyaset, yerelde başlar” anlayışıyla kadınların yerel siyasetteki katılımlarını arttırarak ülke yönetiminde söz sahibi olmalarının yolunu açmak için gereken her türlü koşulu sağlayan Ak Parti, bugün 1 milyon 200 bin kadın kolları üyesi ile değil Türkiye’nin, dünyanın bile en büyük siyasi örgütü olmuştur.

 

         AK Parti çalışmalarıyla, Kadının sosyal, siyasi ve iş hayatında katılımını artırmaya yönelik çabayı ortaya koymaktadır.

Bu anlamda kadın olarak bizlere verilen hakları da bilmemiz gerekiyor:

        “AK Parti iktidara geldiğinde kadınlara eşit haklar verilmesini sağlamak için aile mahkemelerini kurdu. Eşit işe eşit ücret hakkıyla kadınlara eşit ücret getirildi. Ücretli doğum izni doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftaya yükseltildi. Personel temininde kadınlara eşitlik getirildi. Büyükşehirlere sığınma evleri açıldı. Kadınların ürettikleri el emeği ürünlere vergi muafiyeti getirildi. Emzirme yardımları artırıldı. Doğum izni nedeniyle sigorta pirimi yatırılmayan bayanlara 4 yıla kadar borçlanma hakkı getirilerek süresi uzamadan emekli olma hakkı getirildi. Özürlü çocuğu bulunan çalışan kadınlara 5 yıl erken emekli olma hakkı verildi. İşsizlik parası fondan ödenerek kadınların çalıştırılması özendiriliyor. Vefat eden emekli yakınları bulunan kızlarımıza çeyiz yardımı yapılıyor. Şehit ve gazi çocuklarına yardım yüzde 25 artırıldı."

Tüm kazanımlara karşın, Türk kadını seçme ve seçilme hakkından yeterince faydalanamamış, 1934'de 38 kadın TBMM'ye girmiş ve bu sayı her dönem düşmüştür, ''TBMM’ deki kadın milletvekili 2002-2004 seçimlerinde özellikle yüzde 4 civarlarına kadar inmiştir. Genel Başkanımız ve Başbakanımızın talimatı ile '81 ilden 81 kadın milletvekili' sloganı ile yola çıkılmış ve sayı ikiye katlanmıştır. 2007 seçimlerinde AK Parti'den 27, CHP'den 10, MHP'den 2 ve DTP' den 9 kadın aday TBMM'ye girmiştir' 

         AK Partinin iktidara gelmesiyle birlikte kadınların siyasetteki rolü artmıştır, Türkiye Büyük Millet Meclisinde, Cumhuriyet tarihi boyunca ilk kez yakalanan %10’luk kadın milletvekili oranına ulaşılmıştır, bu da partimizin kadına bakış açısını yansıtmaktadır.

            Biz AK Parti olarak bugün geldiğimiz şu noktada birlik ve beraberliğimizi çok iyi muhafaza etmek zorundayız. Evet, bugün iyi bir noktadayız. Ancak hepimizin bildiği gibi bu başarımızı daha da ileri götürmek zorundayız. İşte bugün, bu salonda gördüğümüz birlik ve beraberliği sürdürürsek 2011 seçimlerinde de bizim başarılı olmamızın önünde bir engel bulunmamaktadır. Ülkemizde yaşanan değişim ve gelişim hamlesinin devamı için, Türkiye'nin bölgesinde sağladığı istikrarın devamı için, adalet, özgürlük, demokrasi ve müreffeh bir toplum için Türkiye'de AK Parti iktidarının devam etmesi gerekmektedir.

Teşkilatlar siyasi partilerin ana sütunlarıdır. Teşkilat yapılanmaları ne kadar sağlam olursa partiler o kadar uzun ömürlü olur. Biz, teşkilatlarımız ve sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere toplumun tüm kadınlarını “SİYASET YERELDE BAŞLAR” sloganıyla yerel siyasette görünür olmaya davet ediyoruz.

          Kadın kollarımız, siyasetle tanışmak isteyen tüm kadınlarımıza açıktır.

          Gelin sokağımızı, mahallemizi, beldemizi ve ilimizi birlikte yönetelim.

         Talep etmeden söz sahibi olamazsınız. Gelin belde teşkilatlarımıza müracaat edin ve şehrimizin hizmet yarışına siz de katılın. Hepinizi sevgiyle selamlıyorum. Tekrar hoş geldiniz diyorum."

           Karaköprü Kadın Kolları Teşkilatı Asil Üye arkadaşımız Gülyar Yaygın'ın  bebeğini kaybetmesinden dolayı toplantımızda olacak sıra ekibini acılarına saygımızdan dolayı iptal etmek durumunda kaldık.Sevgili arkadaşımız Gülyar Yaygın'a başsağlığı, ailesine Allah'dan sabır diliyoruz.

           Aynı zamanda Teşkilat olarak Karaköprü Belediye Başkanı Av.Nihat Çiftçi'nin Ak Parti'ye katılmasını "Partimiz adına hayırlı olsun,biz Karaköprü'de teşkilat olarak büyük bir dayanışma ve birlik  içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz,şimdi başkanımızla birlikte daha da  güzel hizmetlere imza atacağız " değerlendirmesini yapan  Yılmaz, Karaköprü Gençlik Kolları Başkanı Abdullah Erik'in yapılan kongre sonucunda güven tazeleyip yeniden başkan seçilmesini de kutluyor,teşkilatına katılan yeni arkadaşlara da başarılar diliyorum" dedi.

www.balikligol.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü