Advert
Advert
Advert

AK Partiden engelliler haftası kutlaması

AK Parti İl Başkan Yardımcısı ve Sosyal İşler Başkanı Emin Demirkol 10-16 Mayıs Engelliler Haftası ile ilgili basın açıklaması yaptı

AK Partiden engelliler haftası kutlaması
AK Partiden engelliler haftası kutlaması

Demirkol açıklamasında ; “AK Parti Hükümetleri öncelikle çözüm alanlarından biri olarak engelliliği görmüş ve bu alandaki sorunların çözümü için devrim niteliğinde bir çok ilke imza atmıştır.

Engelliliği bir kader olarak görmeyerek, bu alanda her adımı cesaretle atan partimiz, engellilikle ilgili son dönemde yaptığı açıklamalarla büyük fedakarlık oluşturmuştur.

Engellilerimizi hayatın her alanında görmek isteyen politikaları zaman kaybetmeden hayata geçiren AK Parti şuanda uyguladığı sosyal politikalarla bir çok ülkenin önüne geçmiştir. Gelişmiş ülkeler ekonomik krizleri bahane ederek dezavantajlı gruplara sunduğu imkanları kısıtlarken AK Parti merkez bütçeden bu alana ayırdığı payı her yıl biraz daha artırmıştır.

Engelli vatandaşlarımızın kendi kendilerine yetebilemeleri, bilgi ve kültür düzeylerini yükseltmelerini, bir meslek sahibi olup bu meslekte iş edinmeleri ve diğer insanlarla sağlıklı ilişkiler kurup toplumun her alanına katılabilmeleri için genel merkez, il ve ilçe teşkilatlarımız olarak gerekli hiçbir gayretten kaçınmıyoruz.

AK Parti yaklaşık 11 yıllık iktidarı döneminde hiçbir iktidara nasip olmayacak güzel ve hayırlı hizmetlere imza atmıştır. İlk kez engelliler kanunu çıkarmak bize nasip olmuştur. 5378 Sayılı engelliler kanunu uygulanmasına ilişkin ilgili diğer mevzuat ile birlikte yaklaşık 1500 maddelik bir engelliler hukuku oluşturulmuştur. Engellilik alanındaki bu olumlu gelişmeler 2010 yılında anayasa düzeye taşınmış ve anayasanın 10. Maddesinde yapılan değişiklikle, engelliler için alınacak tedbirlerin eşitlik ilkesine aykırı sayılamayacağı hükmü getirilmiştir.

Engelli vatandaşlarımız için önem arz edecek derecede detaylı hak ve imkânlar sağlanmış olsa da, bu hakları yine de yeterli görmüyor ve daha da iyisini oluşturmak adına engelli kardeşlerimize yönelik kanunlarımızı mevzuatımızı yeniden düzenliyoruz. Partimiz tarafından istihdamdan, ulaşılabirliğe, eğitimden, sosyal hayata katılıma kadar birçok alanda engellilerimizin ünündeki engeller sabırla, üşenmeden, hayırlı işlere vesile olabilmek adına kaldırıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle AK Parti ailesi olarak, engellilerimizin ‘Engelliler Haftası’nı kutluyor, engelsiz bir Türkiye için çalışmaya devam diyoruz” dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu