Advert
Advert
Advert

AK Parti Siyaset Akademisinde gündem; Kentleşme VİDEO

AK Parti Şanlıurfa İl Başkanlığı tarafından organize edilen “Yerel Yönetimler IV” konulu Siyaset Akademisi, Prof. Dr. Önder Kutlu ve Prof. Dr. Güven Delice’nin verdiği eğitimle programı gerçekleşti.

AK Parti Siyaset Akademisinde gündem; Kentleşme VİDEO
AK Parti Siyaset Akademisinde gündem; Kentleşme VİDEO

Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonunda gerçekleşen programda İlk dersi Prof. Dr. Önder Kutlu, ‘Kent Vizyonu ve Kentleşme’ başlığı ile kentleşmeyi anlattı.

Selçuk Üniversitesi, Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Kutlu; “ Kent vizyonu oluşturmak için ‘Eskiden kent stratejileri merkezi hükümet tarafından oluşturulur, Kent planlaması yerel aktörlere daha fazla sorumluluk yüklenilir, Her kent kendi rekabetçi stratejisini kendisi oluşturmak zorundadır’… Ayrıca Kent için bir vizyon belirlemek kritik bir aşamadır. Bunun için ise ‘Vizyon belirleme işi birinci derecede kent yöneticilerin sorumluluğundadır.

Demokratik ülkelerde seçilmiş yöneticilere (belediye başkanı, meclis üyeleri vs.) bu hususta büyük görevler düşer” dedi.

Verilen aradan sonra ikinci dersi veren Prof. Dr. Güven Delice “Türkiye ve dünya ekonomisinin görünümü” başlığı ile devam etti.  Dünya dengelerini ve ekonomisini okumadan Türkiye ekonomisini okumak yanlış olur diyen Prof. Dr. Güven Delice; “Dünya 21. yüzyıla küreselleşme çabalarına eşlik eden bölgeselleşme girişimleriyle girmiştir. Amerika, Avrupa ve Asya’daki önemli entegrasyon ve işbirliği çabaları yeni dönemde farklı boyutlar kazanmıştır. NAFTA, AB ve APEC’in başını çektiği yapılanmalara yenileri eklenmiş, dünyayı biçimlendiren uluslararası örgütlerin etkinliği zayıflamış, yeni kurumsal yapılanmalar gündeme gelmiştir. İşbirliklerinin keskinleştiği bu dönemde ülkelerin bir saf seçmesinin zorunluluğu ortaya çıkmıştır” diyerek bir çok siyasi kriz ve hamlelerin ekonomik sebeplerden kaynaklandığını belirterek; “Meydana gelen olayları iyice okumaya çalışın” dedi.

Prof. Dr. Önder Kutlu hocaya, AK Parti İl Başkan Yardımcısı İsa Kızıldemir, Prof. Dr. Güven Delice’ye ise İl Başkan Yardımcısı Mustafa Yavuz tarafından günün anısına mırra takımı hediye edildi. Katılımcıların soruları ile Siyaset Akademisinin ilk dersi sonra erdi.

Haber : www.balikligol.com

VİDEO


AK Parti Siyaset Akademisi şanlıurfa Prof. Dr. Önder Kutlu Prof. Dr. Güven Delice Yerel Yönetimler IV
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır