Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Siyaset Ak Parti bu maddeyle kapatılacak

Ak Parti bu maddeyle kapatılacak

Giriş Tarihi: 8 Şubat 2010 Pazartesi 06:06
Ak Parti bu maddeyle kapatılacak

Cafesiyaset yazarı Zihni Çakır, iddianamenin dayanacağı maddeleri yazdı

Yaklaşık 10 gündür iki ayrı dosya inceliyor ve bu dosyaların perde arkasına dair araştırmalar yapıyorum.

Bu dosyalardan biri AK Parti'nin kapatılmasını amaçlayan ve Mart ayı sonuna kadar Anayasa Mahkemesi'ne teslim edileceği öne sürülen bir çeşit iddianame taslağı.

Bir diğeri de, kapalı kapılar arakasında dillendirilen bir senaryoyu içeren ve 14 Aralık 2009 günü bu köşede yayınlanan "2010'da darbeye ülke böyle gidecek" başlıklı yazımdaki tespitleri güçlendirecek satırları içeren metin.

İşin aslına bakılırsa, bu her iki dosya da birbiri ile ilintili.

Zira AK Parti'ye kapatma hazırlığının bir başka amacının da, Mayıs ayı için planlanan olası bir demokrasi dışı müdahaleye meşruiyet kazandıracak kamuoyu desteğini en üst seviyede sağlamak olduğu söyleniyor.

İlber Ortaylı'nın MHP Siyaset Okulu'nda ima ettiği gibi; "müdahale için meşru şartların oluştuğu" havası yaratma amacı güdülüyor iddiaya göre.

Şu kadarını söylemeliyim ki; böyle bir dava sürecinin başlaması karşısında, AK Parti'nin, milletin huzuruna çıkıp mağdur rolü oynaması falan da geçer akçe olamaz artık.

8 yıldan bu yana yargı bürokrasisinin statükoyu koruma hevesi ve ideolojik bağımlılığına endeksli tehdit algılamasını bile bile hiçbir adım atmayanların, mağdur rolü oynamasına bu millet bir kez daha itibar göstermez.

Burhan Kuzu'nun başını çektiği ve hukuki normları siyasal projeksiyonda yorumlama yetisinden yoksun hukukçuların hala itibar gördüğü bir siyasal yapının(AK Parti), Sabih Kanadoğlu gibi, hukuku ve yargıyı siyasallaştırma mahareti yüksek isimler karşısındaki ezginliği devam edecek anlaşılan.

Ortaya çıkacak durumdan kimse mağdur pastası toplayamaz, toplama hakkını da kendinde göremez sanırım�

Bir çoğunun "hadi oradan" diyeceğini biliyorum.

Ama demokrasi ve çok partili parlamenter sistem adına üzülerek ifade etmek istiyorum ki; Mart ayı sonuna kadar Anayasa Mahkemesi'ne teslim edileceği yargıtay koridorlarında da dillendirilen bir kapatma hazırlığı, siyasi literatüre yeni kavramlar sokmaya müsait içeriğe sahip.

Çünkü yapılan hazırlıkların, öyle klişeleşmiş ve toplumun da iğreti olduğu "laiklik karşıtı eylemlerin odağı olmak" suçlamasıyla sınırlı kalmadığı görülüyor.

78 VE 79'UNCU MADDE TEMEL DAYANAK

<<<HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN>>>

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Hilvan'da Yeni Anayasa Bilgilendirme Toplantısı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com