Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Aileyi tehdit eden diziler yakın takip

Aileyi tehdit eden diziler yakın takip

Giriş Tarihi: 11 Şubat 2010 Perşembe 06:04
Aileyi tehdit eden diziler yakın takip

RTÜK'ten bir ekibin konuyla ilgili çalışma başlattığını belirten Dursun, yayınlarda Türk aile yapısına uygunluk yönünde bir ihlal tespit edilirse uyarı, özür isteme ve para cezası uygulayabileceklerini ifade etti.

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, kamuoyunda Türk aile yapısına uygun olmadığı yönünde eleştiri alan bazı program ve dizilerin incelemeye alındığını açıkladı. RTÜK bünyesinde oluşturulan bir ekibin yayınlarla ilgili bir araştırma yaptığını duyuran Prof. Dr. Davut Dursun, çalışma sonucunda sunulacak rapora göre yol haritası belirleyeceklerini belirtti. RTÜK Başkanı, "Belli programların, yayınların Türk aile yapısına uygun olmadığı şeklinde sonuç çıkarsa müeyyide uygulama sistemimiz var. Gerekirse uyarı, özür dileme istenebilecek, program durdurulabilecek, para cezası verilecek." diye konuştu.

Üst Kurul tarafından hazırlanan Radyo Dinleme Eğilimleri Araştırmasının sonuçlarını açıkladıktan sonra basın mensuplarının sorularını cevaplayan Prof. Dr. Davut Dursun, özellikle Aşk-ı Memnu dizisiyle ilgili çok sayıda şikayet geldiğini kaydetti. Bu rahatsızlığı göz ardı edemeyeceklerini belirten Dursun, eleştirilerin haklı olup olmadığının da araştırma sonucunda ortaya çıkacağını aktardı. Aşk-ı Memnu dizisine en son 14 Ocak'ta bir ceza verdiklerini ifade eden Dursun şöyle konuştu: "Üst Kurul çoğunluk oyuyla o dizideki bazı sahnelerin Türk aile yapısına uygun olmadığına karar vermişti. Bugün basındaki eleştirilere bakıldığında konunun saptırılıp ihanet vs. ahlak alanına çekildiğini görüyorum. Ahlakla ilgili bir tartışma söz konusu değil. Türk aile yapısına uygunluk açısından tartışma söz konusu. Ceza da zaten Türk aile yapısına uygun olmadığı açısından verilmiştir. Eleştirilebilir kuşkusuz ama bizim kararlarımız idari kararlardır. Bunun yanlış olduğunu düşünen yayıncılar bunu idare mahkemesine götürürler. Haklı olduğuna karar verirse mahkeme biz cezayı kaldırırız."

5 kişiden 3'Ü düzenli radyo dinliyor

RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, İstanbul Dedeman Oteli'ndeki toplantıda, halkın radyo dinleme alışkanlığını tespit etmek amacıyla yapılan araştırmanın sonuçlarını da açıkladı. 2 bin 600 kişinin katıldığı Radyo Dinleme Eğilimleri 2 Araştırması'nın sonuçlarına göre Türkiye'de her 5 kişiden 3'ü düzenli olarak radyo dinliyor. Günde ortalama 4,18 saatle Güneydoğulular ilk, Karadenizliler ise son sırada yer alıyor. Hafta içi günde ortalama 3,4 saat radyo dinlenirken bu süre hafta sonu düşüyor. Radyonun en yoğun dinlendiği saatler hafta içi 09-12.00, hafta sonu 12.00 ile 15.00 arası. Televizyonların en çok izlendiği akşam saatlerinde radyo dinleme oranı azalıyor. Saat 21.00'e kadar radyo dinleyenlerin oranı yüzde 26,5 iken bu oran saat 24.00'e kadar yüzde 18,2'ye iniyor. Radyo kanalları yüzde 62 ile en fazla evde dinleniyor. En çok takip edilen radyo yüzde 32,7 ile Kral FM. Bunu yüzde 30,5 ile TRT FM izliyor. Üçüncü sırada ise yüzde 10,3 ile Power Türk var. ZAMAN

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com