Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Aile hekimlerine Malnütrisyon eğitimi

Aile hekimlerine Malnütrisyon eğitimi

Malnütrisyon (yetersiz beslenme) hastalığı konusunda, uzman doktorlar tarafından aile hekimlerine eğitim verildi

Giriş Tarihi: 10 Nisan 2015 Cuma 09:07
Aile hekimlerine Malnütrisyon eğitimi

  Türkiye'de Malnütrisyon (yetersiz beslenme) önlenmesi ve bu konuda toplumsal bilinç oluşturulması amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından bir ilaç firmasının katkılarıyla hayata geçirilen ''Yaşam için Kalori, Sağlık için Koşu'' projesi için Şanlıurfa SGK Binası’nda uzman hekimler tarafından, aile hekimlerine yeterli ve dengeli beslenme sunumu yapıldı.

Yapılan sunuma eğitimci olarak katılan Prof.Dr. Hasan Özen ve Prof.Dr. Teslime Atlı, yeterli ve dengeli beslenmenin önemi hakkında aile hekimlerine ve uzman pediatri hekimlerine bilgiler aktardı. “Malnütrisyon önlemenin en önemli noktası emzirmeyi teşvik etmektir” Malnütrisyon hakkında açıklama yapan Prof.Dr. Hasan Özen, Malnütrisyon önlemenin en önemli noktası emzirmeyi teşvik etmektir” dedi.

Özen, “Malnütrisyon dediğimizde vücutta hücresel düzeyde de olsa işlevlerini bozacak derecede besin öğesi alımında dengesizlik olması. Dengesizlik olması dediğimiz hal, yetersiz alımda Malnütrisyon, fazla alımda Malnifüsyon. Belki şu an daha çok yersiz alım üzerine konuşacağız, ama 5-10 yıl sonra fazla alım daha bir ön planda olacak, malnifüsyon eşittir obezite olarak konuşmaya başlayacağız. Çocuklarda özellikle ilk 2 yaşına Malnütrisyon önlemenin en önemli noktası emzirmeyi teşvik etmektir.” Şeklinde konutu. Ardından sunumunu yapan Prof.Dr. Teslime Atlı ise, hastane branşlarındaki Malnütrisyon hastalığının oluşma yüzdelerine değinerek, hastaların tedavi altına alınması konusunda bu tür sunum ve projelerin faydalı olacağını söyledi. Atlı, “Her branşla ilgili Malnütrisyon riski oranlar var. Mesela Tıbbi Onkojilerde yatanlarda yüzde 43, Nöroloji kliniklerinde yatanlarda yüzde 25,9, yoğun bakımda yüzde 50’ye varan oranlarda. Bu branşların hepsinde yatan yaşlılarda Malnütrisyon olma olasılığı yine diğerlerinden yüksek. Peki, acı olan ne? Bunlardan sadece yüzde 52’sinin Malnütrisyon açısından herhangi bir tedavi aldığı görülmüş. Bu tür toplantıların, aslında Malnütrisyon hastalığı saptanan kişilere bir şeyler yapabilmek için etkili olacağını düşünüyorum.” İfadelerini kullandı. (Hüseyin Sürmeli-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Mehmet Akif İnan Devlet hastanesinin oto park sorunu çözülüyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com