Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Aile Hekimleri iş bırakacak

Aile Hekimleri iş bırakacak

Mersin Aile Hekimleri, taleplerinin karşılanması amacıyla 31 Ekim, 27-28 Kasım ve 24-25-26 Aralık tarihlerinde iş bırakma eylemi yapacaklarını duyurdu.

Giriş Tarihi: 23 Ekim 2014 Perşembe 23:11
Aile Hekimleri iş bırakacak

MERSİN - Mersin Aile Hekimleri Derneği (MAHDER), taleplerinin karşılanması amacıyla, iş bırakma eylemi yapacak. Konuyla ilgili Mersin Tabip Odası’nda bir basın açıklaması düzenlendi.

Mersin Tabip Odası ve SES Mersin Şubesi’nin de destek verdiği iş bırakma eylemiyle ilgili MAHDER Başkanı Dr. Gürbüz Şen,  “Aile hekimliği ülkemizin her ilinde ve hatta her ilçesinde keyfiyetle yürütülen uygulamalarla devam etmektedir. Federasyon, İl Dernekleri Sendikalar, TTB yıllardır sahadaki yaşanan sorunları yaptığımız çalıştaylarla ilgili bürokratlara iletmesine rağmen, sonuç hiçbir zaman değişmemiş ve görüşlerimiz dikkate alınmamıştır” diye açıklamalarda bulundu.

Açıklamada, geçtiğimiz günlerde anayasa mahkemesi, aile hekimliğinin kamu görevlisi statüsünde olduğunu ve özlük haklarının kanunla düzenlemesi gerektiğini açıkladığını ve aile hekimlerinin izin haklarının yönetmelikle düzenlenmesini hukuksuz bulduğunu ve iptal ettiğine dikkat çekildi.

Şen açıklamanın devamında, taleplerini ise şöyle sıraladı; “Biz aile hekimleri ve sağlık çalışanları olarak özlük haklarımızın ilintili tüm sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalışarak anayasa mahkemesinin de belirttiği gibi yasayla düzenlemesini talep ediyoruz. Sokakta şiddet yasasının, birçok kez dillendirilen ve herkesin üzerinde hem fikir olduğu, sağlıkçıya yıpranma payının biran önce çıkarılmasını istiyoruz. Sağlıkta yaşanan birçok sorunun, sevk zinciriyle çözüme kavuşacağına inanıyoruz ve biran önce sevk zincirinin uygulanmaya konmasını talep ediyoruz. Hasta mahremiyetinin, hekimin sır saklama yükümlüğünün, yasalarla güvence altına alınmasını talep ediyoruz. Sağlık personelinin emekliliğinde yaşadığı tüm hak kayıplarının önlenmesini ve yeniden düzenlenmesini talep ediyoruz.” dedi.

Mersin Aile Hekimleri Derneği; 31 Ekim, 27-28 Kasım ve 24-25-26 Aralık tarihlerinde iş bırakma eylemine gideceği belirtildi. (Osman Öksüz-İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfalılar sosyal medya üzerinden kampanya başlattılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com