Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Yaşam Aile boyu tarım işçiliği

Aile boyu tarım işçiliği

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde 2014 yılı pamuk hasadı başlarken zor şartlar altında çoluk- çocuk tarlada çalışmak zorunda olduklarını belirten aileler, haklarını kazanamamaktan şikayetçi.

Giriş Tarihi: 7 Eylül 2014 Pazar 19:08
Aile boyu tarım işçiliği

Viranşehir ilçesinde 2014 yılı pamuk hasadı başlarken sulamada yaşanan sıkıntı, elektrik kesintileri, yüksek elektrik faturaları, masrafların çokluğu ve pamuk fiyatlarının düşüklüğü çiftçileri kara kara düşündürüyor. Çiftçiler sıkıntıları ile uğraşırken pamuk işçileri de hayli dertli. Zor şartlarda çalışmak zorunda kalan ailelerin durumu içler acısı.

Tarım işçisi olarak Viranşehir’de çalışan Abdulkadir Urunç, “Biz Derik’ten pamuk için Viranşehir’e geldik. Halimiz perişan. Sabahtan akşama kadar çoluk çocuk çalışıyoruz ancak yevmiyemiz 15 TL ‘ye bile gelmiyor, çaresiziz durumdayız. Eğer iş imkânları sağlanırsa veya fabrikalar açılırsa bizler de ailece bu sefaleti çekmeyiz. Çocuklarımızın eğitimi aksıyor. Beş çocuğum okul okuyor. Bunlara harçlık, elbise gibi bir sürü masraf lazım. Bu halde okula göndermeyeceğim. Çektiğimiz sefaleti bir biz ve bir de Allah bilir” dedi.

Hasan Çiftçi ise, “Çocuklarımız perişan. Eğitimleri en az iki ay aksıyor. Bunca perişanlığımıza rağmen yevmiyemiz bile çıkmıyor. Karın tokluğuna çalışıyoruz. Zor şartlarda çalışan bayan ve çocukların sağlıkları bozulduğu gibi çektikleri çile yürek dağlıyor.” diye konuştu. (Sabri Acet-İLKHA)
 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

AYAĞIMIZI BAĞLAYAN PRANGALARDAN KURTULMALIYIZ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com