Advert
Advert
Advert

AİDSe ilk teşhisi koyan doktor öldü

AİDSe ilk teşhisi koyan doktor öldü
AİDSe ilk teşhisi koyan doktor öldü

Türkiyede 1985 yılında AIDS hastalığına ilk teşhisi koyan Erciyes Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Akdeniz AIDSten Korunma Derneği (AKAD) Başkanı 82 yaşındaki Prof.Dr. Hüseyin Sipahioğlu, Antalyanın Alanya İlçesinde tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Türkiyede ve dünyada tıp alanında yaptığı çalışmalarla bilinen, ülkemizde AIDSin teşhisini ilk koyan hekim olan Prof.Dr. Hüseyin Sipahioğlu, 3 gün önce solunum sıkıntısı ve böbrek ağrısı şikayeti ile gittiği Alanya Başkent Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesinde yoğun bakımda tedavi altında tutuluyordu. Yapılan tetkiklerde ileri derecede böbrek yetmezliği, solunum sıkıntısı ve beyin damarlarında hasar olduğu tespit edilen Prof.Dr. Sipahioğlu, bu sabah saat 04.00e karşı hayatını kaybetti.

BAŞKANIN AMCASI

Alanya Belediye Başkanı Ak Partili Hasan Sipahioğlunun da amcası olan Prof.Dr. Sipahioğlunun 6 bilimsel kitabı ve basılmış 300 yayını bulunuyor. 4 çocuk babası olan Prof.Dr. Sipahioğlu, Akdeniz Üniversitesi Kurucu Mütevelli Üyeliği, Antalya Verem Savaş Derneği Kurucu Üyeliği, Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) kurucu üyeliği, Alanya Devlet Hastanesi Kurucu Dernek Başkanlığı gibi pek çok görevde bulundu.

İLK AIDSLİ TÜRK: MÜRTEZA ELGİN

Prof.Dr. Sipahioğlu, 1985de Türkiyedeki ilk AIDS hastası Mürteza Elgine teşhisi koyan isim olmuştu. Sanat ve sahne dünyasının yakından tanıdığı Murti lakaplı Mürteza Elginin AIDS virüsü kaptığı haberi 1985 yılının Kasım ayında İşte AIDSli Türk başlığıyla manşetlerden günlerce inmemişti. 1992 yılında Elgin HIV virüsüne teslim oldu. Elginin cesedi önce ilaçlı suyla yıkandı, sonra naylona sarıldı, çinko tabuta konularak kireçlenerek defnedildi.

BU HABERCİLER TÜRKİYEYİ KUŞATTI
BU SİTE GERÇEKTEN BAĞIMLILIK YAPIYOR
BUGÜN VE HERGÜN DOYA DOYA SPOROKU
BU SORULARIN CEVABINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır