Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Ahmet Hakan'a 'reklam yapma' uyarısı

Ahmet Hakan'a 'reklam yapma' uyarısı

Hürriyet Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, gazetenin yazarı Ahmet Hakan’ı "köşe yazısında ürün yerleştirme" yapmasından dolayı eleştirdi.

Giriş Tarihi: 6 Nisan 2015 Pazartesi 10:13
Ahmet Hakan'a 'reklam yapma' uyarısı

Hakan söz konusu yazısında Alman çikolata markası Nutella’ya karşı yerli Sarelle’yi öven ifadeler kullanmıştı.

Faruk Bildirici Hürriyet'in bugünkü nüshasında (6 Nisan 2015) kaleme aldığı yazısında, Hakan'ın yazısı üzerinden sosyal medyada da başlayan tartışmalara dikkat çekerek "Yerli ve muhteşem" başlıklı kutuyu görünce inanamadığını belirterek, “O fındık ezmesi markası, gazetelere sayfalar dolusu reklam verse bu kadar büyük tanıtım yapamazdı herhalde” diye yazdı.

Bildirici eleştirilerini şöyle sürdürdü:

“Maalesef Ahmet Hakan’ın ‘Yerli ve muhteşem’ başlıklı yazısı hem tüketiciyi bir ürünü satın almaya yönlendiriyordu hem de markalar arasında ayrım yapıyordu. Bir markaya karşı negatif tavır alırken, diğerini okura öneriyordu. Piyasadaki diğer markaların benzer ürünlerini de görmezden geliyordu. Özetle, reklam yanı ağır basmıştı yazının.”

HEM YAZANA HEM GAZETEYE ZARAR...

"Yazılara “ürün yerleştirme” ve markaların tanıtılması, reklamcılara, hatta kimi gazetecilere doğal geliyor, biliyorum. Ne de olsa ABD’li akademisyen ve gazeteci Robert W. McChesney’in tanımladığı gibi, “aşırı ticarileşme çağı”ndayız ve “sıradanlaşan ticarileşme medyayı ticari pazarlama sisteminin parçası haline getirdi.” Fakat sıradanlaşma doğru olduğunu göstermez. Kaldı ki, ne kadar sıradanlaşsa da ben, gazetecilik meslek etiğine aykırı olduğunu, hem yazana hem de gazeteye zarar verdiğini hatırlatmaya devam edeceğim."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

AA Türkiye Haberleri Yayın Yönetmeni Öymez: Dünyanın her tarafına ulaşmak istiyoruz

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com