Advert
Advert
Advert

Ahlatlı patates üreticileri dertli

​Bitlis'in Ahlat ilçesinde patates üretimi yapan çiftçiler, tarla ve pazar arasındaki fiyat uçurumundan dert yanıyor.

Ahlatlı patates üreticileri dertli
Ahlatlı patates üreticileri dertli

Ahlat patatesi ilçe halkının en önemli geçim kaynağından biri. Burada yetişen patates hem il genelinde hem de çevre illerinde yaşayan vatandaşların ihtiyacını karşılıyor. Ancak ahlatlı patates üreticileri şu sıralar sıkıntılı. Tarlalardaki fiyatla pazardaki fiyat arasında uçurum olduğunu söyleyen patates üreticileri, yetkililerden bu durumun dengelenmesini istedi.

Ürettikleri patatesin kilosunu komisyonculara 50 kuruşa sattıklarını, pazarda ise 2 TL’ye kadar satıldığını söyleyen çiftçiler, duruma tepki gösterdi.

Çiftçiler, patatesin satılacağı pazar sıkıntısı nedeniyle komisyoncuların tarlada ucuz bir fiyatla kendilerinden aldıklarını söylüyor.

Alın terinin hakkını alamadıklarını belirten üreticilerden Erdal Öner, “Büyük uğraşlarla ektiğimiz patates, hasat zamanına varıncaya kadar birçok aşamadan geçiyor. Çapasından tutun sulamasına kadar hepsi büyük emek ve masraflarla yapılıyor. Tamamen insan gücüne dayalı büyük uğraş ve emek isteyen bir iş. Bu yıl hasadı başlayınca verimden memnun kaldık. Fakat patatesleri satacak pazar bulamıyoruz. Özellikle daha önce olduğu gibi il dışına satmakta zorluklar yaşıyoruz. Bu da patatesin elimizde kalmasına neden oluyor.” dedi.

Komisyoncuların fırsatçılık yaptığını ifade eden Öner, tarlada kendilerinden kilosu 50 kuruşa alınan patatesin pazarda 2 TL’ye kadar satıldığını kaydetti.

Patates üreticilerinden Halil Yeşilfidan ise yetkililerden patatesin tarladaki fiyatla pazardaki fiyat arasındaki bu dengesizliğin giderilmesi için talepte bulundu. (Şükrü Tontaş- İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!