Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Ahlatlı patates üreticileri dertli

Ahlatlı patates üreticileri dertli

​Bitlis'in Ahlat ilçesinde patates üretimi yapan çiftçiler, tarla ve pazar arasındaki fiyat uçurumundan dert yanıyor.

Giriş Tarihi: 9 Kasım 2015 Pazartesi 10:36
Ahlatlı patates üreticileri dertli

Ahlat patatesi ilçe halkının en önemli geçim kaynağından biri. Burada yetişen patates hem il genelinde hem de çevre illerinde yaşayan vatandaşların ihtiyacını karşılıyor. Ancak ahlatlı patates üreticileri şu sıralar sıkıntılı. Tarlalardaki fiyatla pazardaki fiyat arasında uçurum olduğunu söyleyen patates üreticileri, yetkililerden bu durumun dengelenmesini istedi.

Ürettikleri patatesin kilosunu komisyonculara 50 kuruşa sattıklarını, pazarda ise 2 TL’ye kadar satıldığını söyleyen çiftçiler, duruma tepki gösterdi.

Çiftçiler, patatesin satılacağı pazar sıkıntısı nedeniyle komisyoncuların tarlada ucuz bir fiyatla kendilerinden aldıklarını söylüyor.

Alın terinin hakkını alamadıklarını belirten üreticilerden Erdal Öner, “Büyük uğraşlarla ektiğimiz patates, hasat zamanına varıncaya kadar birçok aşamadan geçiyor. Çapasından tutun sulamasına kadar hepsi büyük emek ve masraflarla yapılıyor. Tamamen insan gücüne dayalı büyük uğraş ve emek isteyen bir iş. Bu yıl hasadı başlayınca verimden memnun kaldık. Fakat patatesleri satacak pazar bulamıyoruz. Özellikle daha önce olduğu gibi il dışına satmakta zorluklar yaşıyoruz. Bu da patatesin elimizde kalmasına neden oluyor.” dedi.

Komisyoncuların fırsatçılık yaptığını ifade eden Öner, tarlada kendilerinden kilosu 50 kuruşa alınan patatesin pazarda 2 TL’ye kadar satıldığını kaydetti.

Patates üreticilerinden Halil Yeşilfidan ise yetkililerden patatesin tarladaki fiyatla pazardaki fiyat arasındaki bu dengesizliğin giderilmesi için talepte bulundu. (Şükrü Tontaş- İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com