Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Ahin Güneş Ödülünü İade Etti

Ahin Güneş Ödülünü İade Etti

Ahin Güneş, Şanlıurfa Gazeteciler Birliğinin düzenlemiş olduğu 2. Gazetecilik Yarışmasında ödülünü neden iade ettiğine dair basın açıklamasını yaptı.

Giriş Tarihi: 16 Ocak 2012 Pazartesi 11:58
Ahin Güneş Ödülünü İade Etti


Ahin Güneş yaptığı basın açıklamasında:

Basına ve Kamuoyuna "Bilindiği üzere Şanlıurfa Gazeteciler Birliği'nin düzenlemiş olduğu 2. Gazetecilik Yarışmasında köşe yazarlığı dalında Sabri Dişli ile 3.'lük ödülünü paylaştım. Söz konusu tarafıma verilen bu ödülü aşağıdaki açıklama ve gerekçeler nedeni ile iade ediyorum..
19 yaşında başladığım bu meslekte 25 yıldır çeşitli yerel ve ulusal medya kuruluşlarında köşe yazarlığı başta olmak üzere, sarsılmaz, şaşmaz ilkelerim ve duruşumdan asla ödün vermeden şu ana kadar faaliyet göstermeye çalıştım. Bundan sonrada aynı ruh ve anlayışla çalışmaya da devam edeceğim. Bu güne kadar yazdıklarımdan dolayı hiç bir zaman, sırtımın sıvazlanması, cebimin doldurulması, muhattaplarımın önünde eğilmek  ve ödüllendirilmek gibi gayretim olmadı. Bundan dolayı da hiç bir zaman, yazdıklarımı hiç bir yarışmaya veya jüriye sunma gereği duymadım. Çünkü, gerçekçi, dürüst, tarafsız  ve namuslu habercinin, köşe yazarının gerçek jürisi ve ödülvereni okurlarıdır; kamuoyudur, yaptığı haberin, köşe yazısının kamuoyunda yarattığı etkidir. Gündeme damgasını vurmasıdır.
Yazın hayatım boyunca hiç bir oluşumun, grubun içerisinde yer almamaya gayret gösterdim. Kimden gelirse gelsin, yemekli, hediyeli siyasi ve gayri siyasi, reklamsal basın açıklamalarında, toplantılarında yer almamaya özen gösterdim. 25 yıllık yazarlık ve yayıncılık hayatımda Şanlıurfa basının da, İlk Özel Radyo istasyonu ( GAP Fm), İlk internet gazetesi (Urfa haber), İlk internet radyosu, İlk internet tv canlı yayını, Urfa'da ilk, Haber Ajansı Aboneliği  (AA ve İHA  gibi ) yerel yayın organı olarak (Halkın Sesi Gazetesi'nde ), ilk internet haber sitesi olarak Urfa Haber'de bir çok ilklere imza attım. Bu gün Şanlıurfa Basınında yer bulmuş, bir çok haberci, radyocu, internet haberciliği yapan site sahibini ve köşe yazarını bu mesleğe kazandırdım. Bu kazandırmalarla da o arkadaşlarla  hep Şanlıurfa adına gurur duydum. Yaptığım haberlerle, köşe yazıları ile başta Şanlıurfa olmak üzere, ülkemde yaşayan bütün halkların, her kesimden herkesin  tarafsızlık ilkesine sıkı sıkıya bağlı kalarak, gözü, kulağı, sesi olmaya özen ve gayret gösterdim. Bu meslekte hiç bir zaman, yaptığım binlerce haber ve köşe yazılarından dolayı ne başında ne de sonrasında ağzım, asla soğan ve sarmısak kokmadı. Tüm konuları başta Hak'tan sonra halktan ve vicdanımdan aldığım güç ve cesaretle tarafsız olarak  sadece gerçekleri yazmaya, irdelemeye, tarafsızlık ve objektiflik düsturuyla yapmaya çalıştım. 25 yılllık meslek hayatımda, Şanlıurfa'da gündemi değiştiren bir çok haberin ve köşe yazısının altına imza attım. İmzamı asla geri çekmek gibi bir yanılgı ve korkaklığa düşmedim.
Mesleğimle ilgili bildiklerimi, tecrübe ve teknik bilgilerimi bu mesleği seven, icra eden hiç kimseyle paylaşmaktan imtina etmedim. Benden daha iyi mesleğini icra edeni haberlerimde, köşe yazılarımda çekememe, çamur atma gibi bir zayıflığa düşmedim. Taktir ettim. Her ortamda söyledim. Ancak; Şanlıurfa Gazeteciler Birliği'nin düzenlemiş olduğu 2. Gazetecilik Yarışmasında köşe yazarlığı dalında Sabri Dişli ile 3.'lük ödülünü paylaştım. Daha doğrusu paylaştırıldı. Şanlıurfa Gazeteciler Birliği yönetim kurulu üyesi arkadaşların ısrarı ve deyim yerindeyse baskısı ile "Urfa’daki Tefecilik Hikâyeleri." başlıklı 30 binin üzerinde okunma alan Şanlıurfa'nın gerçekliğini gözler önüne seren güncelliğini yüz yıl da geçse kaybetmeyecek yazımı jüri üyesi arkadaşlara bir beklenti ve kaygı taşımadan sundum. Fakat; ne hikmetse, başından itibaren jüri içerisinde yer alan bazı arkadaşların, işin sonunda üyelikten çekildiği, ödül gecesin de ödül alması, jüri ve yönetim kurulu üyesi bazı kimselerin kendi yayın organlarına ödülleri aşikar bir şekilde kaydırması, hepsinden önemlisi Sabir Dişli gibi usta ve cesur bir kalemle şahsıma adeta sus payı verircesine yarışmalarda bu güne değin görülmemiş bir yaklaşımla 3. lük ödülünün paylaştırılmış olması en büyük etkendir. Çünkü benim açımdan, 3.lük ödülünün paylaştırılması sayın Sabri Dişli'ye ve bana yapılan bir hakarettir. Söz konusu yarışmada resmen ödül şikeliği yapılmış, basın camiasının tarafsızlık ve objektiflik ilkesine resmen tecavüz edilmiştir.
Bazı jüri üyelerinin adeta gelecekteki siyasi beklentilerinin, kariyerlerinin bir sonucu olarak, bir yayın grubuna resmen yarışma peşkeş çektirilmiş, profesyonellik ve tarafsızlık ilkesinden uzak, kriteri kamuoyu ile paylaşılmayan, ahbap çavuş ilişkisi,  ikileminde değerlendirmeler yapılmıştır. Hangi kritere, hangi etik değerlere istinaden yapıldığı belli olmayan, ne yarışmacılara, ne de kamuoyuna içeriği açıklanmayan, ödül töreni öncesi bilgilendirilme zahmetine katlanılmayan  bu şaibeli ve şikeli olduğuna inandığım yarışmada bana verilen ödülü iade ediyorum. Zaten, Türkiye'de gazetecilerin sırf fikirlerini beyan ettikleri için cezaevlerine tıkıldıkları bir ortamda bu ödülü kabul etmem de meslek onuru adına etik ve doğru olamazdı.
Yarışmaya katılan bütün katılımcıları tebrik ediyorum. Hiç birini çekememezlik, başarılarını kıskanmak gibi bir yaklaşımımın olmadığının altını özellikle çiziyor, yaşanan sorunun sorumlularının yarışmayı değerlendiren jüri üyelerinin ve tertip komitesinin olduğunu söylüyorum.
Yoksa hiç bir yarışmacı ile polemiğim, başarısını taktir etmediğim gibi bir düşüncem yok. Çünkü hepsi emek verdiği eserlerini yarışmaya sunmuştur. Hepsini tebrik ediyor saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum.
Sonuç olarak, Şanlıurfa Basını adına utanç verici olarak değerlendirdiğim, bana verilen ödülü iade etmeme sebep, yaşanan şaibeli ödül şikeciliği dolu bu gelişmeyi 25 yıldır icra etmeye çalıştığım mesleğimdeki gibi yorumu, taktidiri değerli Şanlıurfa kamuoyuna ve halkımıza bırakıyor, bana verilen ödülü iade ediyorum. Saygılarımla. Ahin GÜNEŞ"
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com