Advert
Advert
Advert

Afganistan'ı sekize bölme planı devrede

Afganistan'ı bölme planlarına göre her bölge, dış güçlerin 'gözetiminde' kurulacak ve etnik grupların temsil edileceği konseyler tarafından yönetilecek

Afganistan'ı sekize bölme planı devrede
Afganistan'ı sekize bölme planı devrede

İşgal güçlerinin 2014'te ülkeden çekileceğinin açıklanması ardından, Afganistan'ın geleceği konusunda yapılan tartışmalar yoğunlaşıyor. İngiliz Independet gazetesinin dün yayınladığı habere göre Washington ve Londra'da ele alınan "tartışmalı" planlar arasında ülkenin sekize bölünmesi de var.

 

'Plan C' olarak adlandırılan senaryoya göre Afganistan ekonomi merkezleri temel alınarak 8 ayrı bölgeye bölünecek. Kabil, Kandahar, Herat, Mezar-ı Şerif, Kunduz, Celalabad, Host ve Bamyan'ın merkez olacağı bu bölgeler, bir ya da bir kaç dış gücün gözetiminde kurulacak ve etnik grupların temsil edileceği konseyler tarafından yönetilecek. Plana göre şimdiki Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin rolü temsili bir duruma indirgenecek.Gazeteye konuşan İngiltere Dışişleri Bakanlığı danışmalarından Ellwood, "Afganistan'ın savunmasını kendisine bırakmanın, ülkenin geleceğini karartabileceğini" iddia etti. Ellwood'a göre güçlü bir başbakanın yönetimindeki yerel yönetim, 2014 sonrasında ülkede zayıf merkezi hükümetin, aşiret tepkilerinin ve yolsuzluğun neden olabileceği güçlüklerin üstesinden gelebilir.Ellwood, Taliban'ın da yer alacağı bir politik yapının, Afganistan'ın uzun vadeli geleceğini garanti altına alacağını da savundu.

 

TALİBAN'DAN STRATEJİ DEĞİŞİKLİĞİ İDDİASI

Öte yandan, bir başka İngiliz gazetesi Guardian, Afganistan’daki Taliban’ın içindeki bazı grupların, bir zafere ulaşamayacaklarını düşündüklerinden ülkede Amerikan varlığını kabul edebilecekleri ve müzakerelere gidebileceklerinin açıklandığını iddia etti.Haberde, “Royal United Services Entitüsü tarafından hazırlanan bir rapor, Taliban içindeki bazı üst düzey kişilerin bir ateşkes anlaşması için müzakere etmeye hazır olduklarını açıklıyor. Taliban üyeleri ve arabulucularla yapılan görüşmeler doğrultusunda yazılan rapor, örgütün el-Kaide ile ipleri koparmaya ve kızlara eğitim sağlanmasını konuşmaya hazır olduğunu; ama yolsuzluklardan dolayı müzakerelerin Cumhurbaşkanı Hamid Karzai’nin hükümetiyle yapılmasına ve bu hükümetin hazırladığı anayasaya karşı olduğunu söylüyor” ifadesi yer aldı.
Dunyabulteni.net

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle