Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık ADSM'ye ilk defa Endodonti uzmanı atandı

ADSM'ye ilk defa Endodonti uzmanı atandı

Batman Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'ne ilk defa uzman bir diş hekimi atandı.

Giriş Tarihi: 16 Kasım 2014 Pazar 23:23
ADSM'ye ilk defa Endodonti uzmanı atandı

 Batman Ağız ve Diş Sağlığı Merkezine (ADSM) ilk defa uzman diş hekimi atandı. 2008 yılında Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti bölümünde başladığı doktora eğitimini bu yıl tamamlayan Özge Yanar, Endodonti Uzmanı olarak Batman’a atandı.

Batman Ağız ve Diş Sağlığı merkezinde göreve başlayan Dr. Yanar mesleğinin inceliklerine dikkat çekerek “Endodonti pulpa ve kök çevresi dokuların hastalıkları ve bu hastalıkların etyolojisi, önlenmesi, tanı ve tedavisi ile ilgilenir. Dişin iç kısmında, dişi besleyen kan damarları ve sinirlerden oluşan pulpa vardır. Pulpa dişin kron kısmından başlayarak kök ucuna kadar uzanır. Kök kanal tedavisinin amacı dişi ağızda tutarak implant veya köprü gereksinimlerini ortadan kaldırmaktır.” şeklinde konuştu.

Yanar, “Dişlerde bulunan derin çürükler, kırık ve çatlaklar, travma ve pulpada meydana gelen iltihaplar nedeniyle kök kanal tedavisi yapılır. Özellikle pulpa iltihaplarında enfeksiyon, diş çevresinde gözle görülen kızarıklık veya şişlik, ya da termal uyaranlara ve çiğnemeye karşı hassasiyet olarak kendini gösterir. Bu belirtilerin herhangi biri varsa, hastalıklı pulpayı ortadan kaldırmak için endodontik tedavi uygulanır.” dedi.

Kanal tedavisi ile kurtarılan dişin ağızda tutularak diğer sağlıklı dişler gibi fonksiyon görmeye devam edeceğini belirten Yanar, “Genellikle normal bir dişle endodontik olarak tedavi edilmiş diş arasında herhangi bir farklılık yoktur.” ifadelerini kullandı. (İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa’da vicdansızlığın böylesi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com