Advert
Advert
Advert

Adliye çalışanları adalet istiyor

Büro Memur-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Fethi Akbulut ,adliye çalışanları ile ilgili sendika binasında açıklamalarda bulundu.

Adliye çalışanları adalet istiyor
Adliye çalışanları adalet istiyor
Akbulut , "Gerek adli, gerekse idari yargı mercilerinin iş yükünün artmasına paralel olarak adliye personelinin göstermesi gereken fedakarlık da gün geçtikçe artmaktadır. Zengin- fakir, kentli- köylü, genç- yaşlı, kadın- erkek ayrımı yapılmayan, herkese eşit adaletin dağıtıldığı adliyelerde, iş yükünün artmasına rağmen çalışanların özlük haklarında yeteri kadar iyileşme yapılmamaktadır"  dedi.

Büro Memur-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Fethi Akbulut konuyla ilgili yaptığı açıklamada, adliyelerdeki yargılama faaliyetinin sağlıklı bir şekilde devamlılığında mübaşirlerin üstlenmiş oldukları görevler yadsınamaz olduğunu söyledi.

Üvey evlat muamelesi görüyorlar

Büro Memur-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Fethi Akbulut, yazılı açıklamasında Mübaşirlerin Üvey evlat muamelesi gördüğünü ifade ederek şunları söyledi;

"İleri demokrasi için, ülkesi için, vatandaşları için, en önemlisi adalet için gecesini gündüzüne katan,

Mübaşirler ve hizmetliler, hakim tarafından verilen işleri yapmak, kalem hizmetleriyle ilgili olarak verilen görevleri yerine getirmek, mahkemeye ait posta ve tebligat işlerini yürütmek, duruşmanın düzenini sağlamak gibi önemli görevler üstlenmektedir.

Mübaşirler ve hizmetliler, her ne kadar 657 Sayılı Devlet Memurları Yasası'nın 36. maddesinde yardımcı hizmetler sınıfı içerisinde değerlendirilse de yaptıkları görevler nedeniyle genel idari hizmetler sınıfına girmektedir.

Mübaşirlerin ve hizmetlilerin genel idari hizmetler sınıfı kapsamında kabul edilmemesi anayasal eşitlik, maddi ve manevi varlığın geliştirilmesi ve çalışma barışının korunması temel ilkelerine, liyakat ve kariyer ilkelerine aykırıdır.Diğer genel idari hizmetler sınıfındaki unvanlardan bir farklılığı bulunmayan mübaşirler maalesef üvey evlat muamelesi görmektedir.

Bakanlık makamının resmi web adresinde yayımlanan 3'üncü yargı reformu adı verilen Kanun Tasarısı'nda, mübaşir ve hizmetlilerin Genel İdari Hizmetler sınıfına geçmeleri umudu doğdu. Ancak, Başbakanlıktan Türkiye Büyük Millet Meclisine sevk edilen tasarıda maalesef mübaşirlerin genel idari hizmetler sınıfına dahil edilmesine ilişkin kısım çıkartıldı. Mübaşirler bu uygulama ile önce sevindirildi sonra mağdur edildi.

Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı makamında yüksek yargı başkanları ile yapılan yargı paketi toplantısı neticesinde Adalet Bakanlığındaki sadece belli bir kesimin ücretlerinin arttırılacağı yönündeki açıklamayı da kabul etmemiz mümkün değildir. Bir kesime ücret artışı sağlanırken diğer kesimin mağdur edilmesi yanlıştır.

Adalet Bakanlığı personeli bir bütündür. Adliyeler sadece hakim, savcı ve müdürlerden ibaret değildir. Adliyelerde çalışan ve adliyelerin olmazsa olmazı zabıt kâtipleri, mübaşirler, santral memurları, emanet memurları, hizmetliler, şoförler, bilgisayar işletmenleri, V.H.K.İ. ve diğer çalışanlar olmazsa adliyelerin işi yürütülemez.

Bu insanlarda adliye çalışandır. Personel, çok çalışmakta ancak emeğinin karşılığı olan ücreti alamamaktadır ve çeşitli haksızlıklara maruz kalmaktadır. Büro Memur-Sen olarak, adalet dağıtan ancak adil uygulamalardan faydalanamayan bakanlık personelinin moral ve motivasyonun arttırılmasını ve çalışma barışının tekrar sağlanmasını istiyoruz. Bunun için mübaşirler ve hizmetli kadrosunda bulunan personellerin Diğer kurumlarda olduğu gibi bir defaya mahsus olmak üzere genel idari hizmetler sınıfına geçirilmelidir ve tüm adalet çalışanlarına insan onuruna, haysiyetine yakışır bir ücret verilmelidir. Adaletin ibresi bir kez de olsa çalışanlara dönmelidir"

Büro Memur-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Fethi Akbulut  Adalet bakanlığının ve yüksek yargı başkanlarının bu sesimize kulak vermesini bekliyoruz dedi.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nı (YKS) mercek altına aldı
Erdoğan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nı (YKS) mercek altına aldı
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması