Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Adliye çalışanları adalet bekliyor

Adliye çalışanları adalet bekliyor

Adliyelerde çalışan memurların sorunlarının çözülmesini isteyen BÜRO MEMUR SEN Şanlıurfa Şubesi, adliye çalışmalarının çalışma koşullarının düzeltilmesi ve ücretlerinin bir an evvel iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 4 Eylül 2014 Perşembe 15:31
Adliye çalışanları adalet bekliyor

BÜRO MEMUR SEN Şanlıurfa Şubesi, adliyelerde çalışan memurların sorunlarının çözülmesi için Şanlıurfa Adliyesi önünde basın açıklaması düzenledi. Saat:12.30’da başlayan basın açıklamasını BÜRO MEMUR SEN Yönetim Kurulu Üyesi Zübeyr Zorlu okudu.

 Adliye çalışmalarının çalışma koşullarının düzeltilmesi, ücretlerinin bir an evvel iyileştirilmesi gerektiğini ifade eden BÜRO MEMUR SEN Yönetim Kurulu Üyesi Zübeyr Zorlu, adliyelerde çalışan personelin yoğun çalışmalarına rağmen bitmeyen işlerden dolayı gece hafta sonları da dâhil olmak üzere aşırı şekilde çalıştırıldığını söyledi. 

Torba yasasıyla oluşacak iş yoğunluğuna değinen Zorlu, ”Mahkemelerdeki dosya sayıları, savcılıkta alınan ifadeler ve yazışmalar, suçüstü ve otopsi nöbetleri, keşif işlemleri, icra dairlerindeki dosya sayıları, yıllık işlem gören dosyalar. Bunca iş yükü karşısında ödüllendirme, maaş ve özlük haklarında iyileştirme beklentisi içeride olan adalet çalışanları, adeta dalga geçer gibi torba yasayla verilecek olan iş yoğunluğu diğer mahkemelere göre fazla olan mahkemelerdeki toplam personel sayısının yüzde 10’unu geçmesi düşünülen fazla çalışma ücretiyle ilgili madde yüzünden hayal kırıklığı yaşamıştır.” dedi. 

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu tabi olan adli ve idari yargıda görevli mübaşirin Yardımcı Hizmetler sınıfındayken, askeri yargıda görev yapan mübaşirler Genel İdari Hizmetler sınıfında yer almasının haksızlık olduğunu belirten Zorlu, mübaşirlerin bu mağduriyetin giderilmesi için bu hususta gerekli yasal mevzuat değişikliğin derhal gerçekleşmesini istediklerini söyledi.

 Açıklamanın sonunda şu talepler dile getirildi: 

Öncelikle adalet çalışanları olarak adli yargı hizmet sınıfı oluşturulması,

Fazla mesai ücretlerinin ödenmesi ayrıca maaş için adalet hizmet tazminatı ve özel hizmet tazminat oranın yükseltilmesi,

Yazı işleri müdürlerinin ek göstergelerinin yükseltilmesi,

Büyükşehir tazminatının verilmesi,

Yol ve yemek ücretlerinin artırılması. (Osman Gülebak-Hüseyin Sarıkuş-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Artık E-devletten Alabileceksiniz

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com