Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Adıyaman'da bereketli nar hasadı

Adıyaman'da bereketli nar hasadı

Adıyaman'da nar hasadında rekoltenin beklentinin üzerinde gerçekleşmesi çiftçilerin yüzünü güldürdü.

Giriş Tarihi: 14 Ekim 2015 Çarşamba 16:04
Adıyaman'da bereketli nar hasadı

Tarım alanında her geçen gün büyük bir gelişme kaydedilen Adıyaman'da tütüne alternatif ürünlerde başarılı sonuçlar alınıyor. Badem'den sonra Nar'da da hasat dönemi başladı. Nar hasadında rekoltenin beklentinin üzerinde gerçekleşmesi çiftçilerin yüzünü güldürdü.

Nar hasadında bu yıl rekoltenin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesinin Adıyaman çiftçisinin yüzünü güldürdüğünü kaydeden Vali Mahmut Demirtaş, "İklim ve toprak yapısı bakımından Adıyaman, Türkiye’de en kaliteli nar üretim merkezlerinden birdir. Dünyada dekar başına 4 veya 5 ton nar elde edilirken Adıyaman'da bu yıl hasat çok bereketli geçerek dekar başına 6 ton nar elde edilmiştir.” dedi.

Adıyaman’ın nar üretiminde Türkiye’de 11’inci sırada yer aldığını belirten Vali Demirtaş, “Adıyaman'da 11 bin 842 dekar alanda 4 bin 425 ton nar üretilmekte olup, Türkiye'de 11’inci sırada yer almaktadır. İlimizde bin 894 ton nar üretimi ile Kahta ilçemiz başta gelmekte olup, bunu 615 ton ile Samsat ilçemiz takip etmektedir. İlimiz genelinde 76 çiftçimiz tarafından 7 bin dekar alanda organik nar yetiştiriciliği yapılmaktadır.” bilgilerini aktardı.

Çiftçilerin ekonomik getirisi daha yüksek ürünlere yöneldiğini dile getiren Demirtaş, şöyle konuştu: “Yıllardır bu bereketli topraklarda tahıl ve tütün öne çıkmaktaydı. Son yıllarda Adıyaman’da meyvecilik alanında çok ciddi gelişmeler yaşanmaktadır. Hayata geçirilen tarımsal projelerle birlikte ürün deseninde önemli değişikliklere gidilmiş, Adıyaman çiftçisi ekonomik getirisi daha yüksek ürünlere yönelmiş ve bunda da  başarı sağlandığı görülmüştür. Tüm çiftçilerimize bereketli bir hasat diliyorum.”

Nar üreticisi Necmettin Albayrak ise "Nar hasadının bir önceki yıla oranla oldukça verimli ve rekoltenin yüksek olması bizleri sevindirmiştir. Soğuk hava depomuz olmadığı için Nar'ı çok ucuza elden çıkarıyoruz. Önümüzdeki yıl Tarım Bakanlığının yüzde elli hibe destekli Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme  projeleri kapsamında, kendi kuracağımız soğuk hava deposunda ürünümüzü muhafaza ederek, ürünümüzü değerinde satma imkânına kavuşmuş olacağız." dedi.  (Mehmet Eren - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa’da kuraklık samanı vurdu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com