Reklamı Geç
Advert
Advert

Adana'nın güler yüzlü davetçisi: Vasfi Tekin

Adana'da 90'lı yıllarda güler yüzlü siması ve davetçi kimliğiyle çevresinin sevgisini kazanan Vasfi Tekin, 2 Eylül 1994 yılında Cuma namazı sonrası sahibi olduğu kitabevinde uğradığı silahlı saldırıda kalleşçe katledildi.

Adana'nın güler yüzlü davetçisi: Vasfi Tekin
Adana'nın güler yüzlü davetçisi: Vasfi Tekin

PKK’nin 90’lı yıllarda katlettiği dindar Kürtlerin sayısı yüzlerle ifade edilirken Adana’da ise İslami kimliğiyle öne çıkan Vasfi Tekin de hain kurşunların hedefi oldu. Güler yüzlü siması ve davetçi kimliğiyle çevresinin sevdiği ve saygı duyduğu Tekin, 2 Eylül 1994 yılında Cuma namazı sonrası sahibi olduğu kitabevinde uğradığı silahlı saldırıda kalleşçe katledildi.

Aslen Batman’ın Gercüş ilçesine bağlı Gökçepınar köyünden olduklarını ifade eden Vasfi Tekin’in oğlu Hakan Tekin, babasının katledildiğinde henüz 35 yaşında bir genç olduğunu söyledi.

“Gençlere İslam’ı anlatmayı severdi”

Babası Vasfi Tekin’in Yüreğir ilçesi Çukurova Caddesi üzerinde İslami kitaplar satan bir kitabevi işlettiğini ve gençlere Kur’an dersi verip İslami bilgiler aktardığını ifade eden Tekin, “Babamı tanıyan herkes; onun güzel yüzlü, yumuşak huylu, akrabalarına yakınlık gösteren, çocuk ve gençlerle ilgilenip onlara İslam’ı anlatmayı seven biri olduğunu söylüyor.” diye belirtti.

“Bu can Rabbimin yoluna feda olsun”

Babasının İslami faaliyetlerinden dolayı defalarca tehdit edildiğini belirten Tekin, “Annemin anlattığına göre, evimize iki defa tehdit mektubu gelmiş. Ancak babam yumuşak kalpli olduğu gibi cesur da bir kişiliğe sahipti. Bu tehditlere boyun eğmedi. Her zaman, ‘Canı veren Allah’tır, alacak olan da yalnız O’dur. Bu can Rabbimin yoluna feda olsun’ derdi.” ifadelerini kullandı.

“Cuma günü hainlerce katledildi”

Babasının katledilme olayını da detaylarıyla anlatan Tekin, “Babam, 2 Eylül 1994 yılında Cuma namazı sonrası kitabevinde iken katledildi. Yüzleri maskeli ve 2 kişi oldukları belirtilen katiller, uzun namlulu silahlarla babamın kitabevini taramışlar. Adli tıp raporuna göre, vücuduna 4 kurşun alan babam, o an şehit olup Rabbi’ne kavuşuyor.” şeklinde konuştu.  

“Babamıza doyamadan şehit edildi”

Vasfi Tekin katledildiğinde biri anne karnında olmak üzere 5 çocuk babası olduğunu belirten Tekin, “Biz o zamanlar çok küçüktük, babamız da gencecik bir fidandı. Ona tam olarak doyamadan şehit oldu. Ama Rabbim babamı şehadet mektebine ulaştırdığı için ne kadar hamdetsek azdır. İslam uğruna can vermek şandır, şereftir, mutluluktur. Allah yolunda can vermek kayıp değil büyük bir kazançtır. Rabbim, babamın şehadetini katında kabul etsin, biz ailesine de onun yolunu sürdürmeyi nasip etsin. Hazreti Peygamberimiz, İslam şehitlerinin ailelerine şefaat edeceğini buyuruyor. İnşallah Rabbim, şehit babamın şefaatini bize nasip etsin.” şeklindeki duasıyla sözlerini sonlandırdı.   (Ayhan Kaya - İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP’de olağanüstü hal başladı! Ortalık toz duman
CHP’de olağanüstü hal başladı! Ortalık toz duman
Miraç kandili ne zaman? Miraç nedir? işte detaylar
Miraç kandili ne zaman? Miraç nedir? işte detaylar