Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Adana'da olası sele karşı yapılan sistemin kapakları çalışmıyor

Adana'da olası sele karşı yapılan sistemin kapakları çalışmıyor

Adana'da nehir suyu ile kentin atık su şebekesinin irtibatını kesen giyotin kapağının çalışmadığı bildirilirken yaklaşık 2 yıldır görev başında olan mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı'nın böyle bir sıkıntıyı görüp gidermemiş olması ise ihmal olarak yorumlandı.

Giriş Tarihi: 16 Aralık 2015 Çarşamba 14:48
Adana'da olası sele karşı yapılan sistemin kapakları çalışmıyor

Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), kentte nehir suyu ile atık su şebekesinin irtibatını kesen giyotin kapaklarının çalışmadığını bildirdi. Adana’da Eylül 2015’te yaşanan sel olayının da giyotin kapaklarının açılamamasından kaynaklandığı belirtilen ASKİ açıklamasında, gerekli çalışmaların kısa sürede yapılacağı kaydedildi.

ASKİ: Giyotin kapak açılınca su tersine akıyor

Çalışmayan giyotin kapakları konusuna basına bilgi veren ASKİ Genel Müdürü Rahmi Pekar,  “Giyotin kapak Seyhan Nehri’ne boşalıyor. Fakat ana arterden gelen hat, kot olarak Seyhan Nehri’nin aşağısında. Yani giyotin kapak açılınca o su oradan tersine gelir. Orayı açmamızın tek şansı ise Seyhan Nehri’nin göl seviyesini düşürmek. Bunu düşürmek için de her yağıştan önce meteorolojiden bilgi almak gerekiyor. Şiddetli bir yağış öngörülüyorsa en az 2 gün önce ilgili yerlerle yazışma yaparak göl seviyesi düşürülmeli.” dedi.

Adana’daki sel nedeninin açılmayan giyotin kapakları olduğu ortaya çıktı

Söz konusu giyotin kapağın yıllardır çalışmadığını belirten Pekar, “Ne yazık ki sistem eksik yapılmış. Seyhan Nehri için yeni bir proje yaptık ve çalışır hale getireceğiz. Bu sayede de her yağmurda meteorolojiyi aramamız gerekmeyecek.” diye konuştu.  Eylül ayında Adana’da yaşanan su taşkını öncesinde Meteoroloji ile görüştüklerini ileri süren Pekar, Meteoroloji Müdürlüğünün ise kendilerine şiddetli bir yağış beklenmediği yönünde bilgi verdiğini aktardı. Pekar, özellikle sonbahar yağışlarının miktarındaki tahminlerde yanılma payı olabileceğini savundu.

Mevcut başkanın iki yıldır konuya el atmaması ‘İhmal mı var?” sorusunu akıllara getirdi

Hatırlanacağı üzere; 21 Eylül 2015’te öğle saatlerinde aniden bastıran şiddetli yağmur,  Adana’da hayatı felç etmiş, yüzlerce ev ve işyerini su basarken araçlarda yollarda mahsur kalmıştı. Öte yandan, ASKİ’nin sel olayından 3 ay sonra böyle bir açıklama yapması akılları karıştırırken yaklaşık 2 yıldır Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Hüseyin Sözlü’nün kent için hayati önem taşıyan böyle bir sıkıntıya şu ana kadar el atmamış olması ise ihmal olarak yorumlanıyor.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Süleymaniye mahallesi’nin trafik çilesi devam ediyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com