Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Adana'da kayıt altında 130 bin Suriyeli var

Adana'da kayıt altında 130 bin Suriyeli var

Adana'daki Suriyelilere yönelik koordinasyon toplantısında konuşan Adana Valisi Mustafa Büyük, kentte 130 bin civarında kayıtlı Suriyelinin olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 11 Ekim 2015 Pazar 14:56
Adana'da kayıt altında 130 bin Suriyeli var

Başbakan Başdanışmanı Murtaza Yetiş’in de katılımıyla Adana’daki Suriyelilere yönelik yapılan çalışmaların ele alındığı koordinasyon toplantısı düzenlendi.

Adana’da 130 bin civarında kayıtlı Suriyelinin olduğunu belirten Adana Valisi Mustafa Büyük, 10 bin civarındaki Suriyelinin kampta kaldığını, diğerlerinin de şehrin muhtelif yerlerinde barındıklarını söyledi.

Adana’da yaşayan Suriyelilerin, ağırlıklı olarak barınma, gıda, sağlık ve eğitim hizmetlerinin karşılandığını vurgulayan Vali Büyük, "Sosyal ve ekonomik bazı destekler yapılıyor ancak, her şeye rağmen hareketli ve belirli problemleri içinde taşıyan bir kitle olması sebebiyle, verilen hizmetlerin artırılması ve genişletilmesi noktasında ihtiyaçlarımız var.” dedi.

“Türkiye’de 2 milyonu aşkın Suriyeliyi var”

Başbakan Başdanışmanı Murtaza Yetiş de, Türkiye'nin, 2011 yılında başlayan Suriye krizinde 2015 yılına kadar yaklaşık 2 milyonu aşkın Suriyeliyi misafir ettiğini belirtti. Suriyeliler için bugüne kadar 7 milyar dolar harcandığını kaydetti.

Dünya ülkelerinin şu anki mülteci akınıyla baş edemez duruma geldiğini belirten Yetiş, "Suriye'den gelmiş Türkiye'de bulunan misafirlerimize dönük daha kalıcı, orta ve uzun vadeli birtakım çalışmaların yürütülmesi ihtiyacı ortaya çıktı. Bu noktada özellikle eğitim, sağlık, sosyal destek ve toplumsal uyum, insani yardımlar, daha mikro düzeyde kalkınmalar, kalkınma projeleri, dini hizmetler gibi birçok farklı alanda bu kitleye dönük toplumsal uyumu sağlamaya yönelik yeni bir takım adımlar atılıyor." dedi.

Başbakan Başdanışmanı Yetiş, bundan sonraki amaçlarının savaşın bir an önce durması ve Türkiye'ye gelen Suriyelilerin ülkelerine dönmelerini sağlamak olduğunu belirtti.   

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Viranşehir'deki saldırının emrini o terörist vermiş

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com