Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Adana'da hazır su yerine şebeke suyu içilmeli

Adana'da hazır su yerine şebeke suyu içilmeli

Adana'daki şebeke suyunun hazır sulara oranla daha sağlıklı olduğunu belirten uzmanlar, özellikle bebekler ve yaşlıların hazır su tüketmemesi tavsiyesinde bulunuyor.

Giriş Tarihi: 13 Ekim 2015 Salı 14:20
Adana'da hazır su yerine şebeke suyu içilmeli

Evler ve ofislerde kullanılan şişe/damacana sular ne kadar güvenli? Bu sular sağlık açısından riskli mi? Hazır su mu, yoksa şebeke yani çeşme suyu mu daha kaliteli? İşte tüm bu soruların yanıtını Çukurova Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yüceer verdi.

Su tüketimi konusunda önemli açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Yüceer, şebeke sularının hazır sulara oranla daha besleyici olduğunu belirtti. Hazır suların yeni doğan bebeklere verilmemesi gerektiğini ifade eden Yüceer, kontrollü şekilde verilen şebeke sularının tercih edilmesinin doğru olacağını ifade etti.

Marketlerde satılan hazır suların daha sağlıklı olduğuna yönelik toplumda genel bir kanı olduğunu dile getiren Yüceer, kalsiyum ihtiyacı yüksek olan yeni doğan bebeklere, çocuklara ve yaşlılara hazır su içirilmemesini önerdi.

“Adana’daki şebeke suları tamamen güvenilir”

Prof. Dr. Yüceer, hazır su ve çeşme suyuyla ilgili şu detayları paylaştı:

 “Su, insanın hem susuzluğunu gideren hem de vücudumuzun ihtiyacı olan minerallerin sağlanması açısından önemli bir besin maddesi. Büyükşehirlerde denetimli verilen şebeke sularında bu mineraller yüksek oranda bulunuyor. Ama buna rağmen toplumda halen,’hazır su mu, yoksa musluk suyu mu tüketilmeli?’ konusuyla ilgili çeşitli görüşler bulunuyor. Öncelikle şunu rahatlıkla belirtmem gerekir ki, Adana’daki şebeke suları tamamen güvenilir. Her gün düzenli olarak yönetmelik şartları gereğince de kontrol ediliyor. Bu da göz önüne alındığında kalsiyuma daha fazla gereksinim duyan bebekler ve yaşlılar, hazır su yerine musluk suyu tüketmeli. Eğer sürekli hazır su tüketiliyorsa da, çocuğunuza peynir yumurta gibi kalsiyum mineral, yaşlılara da eczanelerden kalsiyum tabletler almanız gerekiyor.”

“Suyu dinlendirdikten sonra için”

Çeşme suyu içilmeden önce dinlendirilmesinin faydalı olacağını ifade eden Yüceer, “Şebeke suyunu da kullanırken, musluktan doldurur doldurmaz içmek yerine, içerisindeki serbest klorun terk edip çıkması veya klorürün tuz haline gelmesi için, sürahide şişede yada bardağımızda en az 5-10 dakika dinlendirmemiz daha doğru olacaktır.” diye tavsiyede bulundu.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Akılcı İlaç Kullanımı Semineri

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com