Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık 'Adana'da 120 bin civarında Suriyeli sığınmacı var'

'Adana'da 120 bin civarında Suriyeli sığınmacı var'

Suriyeli sığınmacıların yaşadığı sorunları yerinde görmek için Adana'ya gelen Avrupa Birliği Konseyi Genişleme Grubuna bilgi veren Adana Valisi, Adana'da 120 bin civarında Suriyeli göçmenin olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 12 Eylül 2015 Cumartesi 13:37
'Adana'da 120 bin civarında Suriyeli sığınmacı var'

Suriyeli sığınmacıların yaşadığı sorunları yerinde tespit etmek amacıyla Mersin ve Adana'da çalışma yapacak Avrupa Birliği (AB) Konseyi Genişleme Grubu (COELA) üyeleri, Vali Mustafa Büyük'ü makamında ziyaret etti.

AB COELA üyeleriyle Valilik Toplantı Salonu'nda bir araya gelen Vali Büyük, Suriyeli sığınmacıların kentteki durumu hakkında bilgi verdi.

Adana'da 120 bin civarında Suriyeli sığınmacı bulunduğunu ifade eden Büyük, “Sarıçam Konaklama Tesisleri'nde 12 bin civarında Suriyeli misafir ediliyor. Diğerleri de gerek kendi kurdukları çadırlarda, gerekse kiraladıkları evlerde ikamet ediyor. Bu insanlar ilk önce kayıt altına alınarak, ardından geçici kimlik verildi. Konaklama tesislerindeki sığınmacıların her türlü ihtiyaçları karşılanırken, diğerlerinin sadece zorunlu sağlık harcamaları ve eğitim hizmetleri hükümetimiz tarafından karşılanıyor. Şehirde yaşayanlar başta sivil toplum kuruluşları olmak üzere, toplumun önemli kesiminin desteğiyle yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor.'' dedi.

“STK’lar ve hayırsever girişimciler en büyük destekçimiz”

Vali Büyük, sığınmacıların izinleri olmadığı için çalışamadıklarını fakat tarım alanında günübirlik işlerde para kazanma fırsatı bulduklarını belirtti.

Adana gibi bir kente ilave 120 bin nüfusun eklenmesinin önemli sorunları beraberinde getirdiğini belirten Vali Büyük, “Başta yerel yönetimler olmak üzere, sivil toplum kuruluşları, hayırsever girişimciler Suriyeli sığınmacıların sorunlarının giderilmesi ve hayatta kalabilmeleri için çok önemli destek veriyor.'' diye konuştu.

Vali Büyük, Suriye'de iç savaşın çıktığı ilk dönemde Türkiye 'ye gelen sığınmacıların başta memleketlerine dönme ümidi taşıdıklarını, fakat sorunun 5 yıla yakın bir süredir devam etmesi üzerine bir kısmının batı ülkelerine göç etme yoluna gittiğini ifade etti. Sığınmacıların ülkelerine dönmesi için şartların tekrar oluşmasını umduklarını dile getiren Büyük, bunların sağlanması için uluslararası camianın daha büyük fedakârlıklar yapması gerektiğini vurguladı.

Lüksemburg Büyükelçisi Arlette Conzemius ise, Türkiyeli yetkililerin sığınmacılar konusundaki gayretlerini takdirle karşıladıklarını söyledi. AB üye ülkelerinin, göç bakanlarının önümüzdeki hafta Pazartesi günü bir araya geleceklerini ve sığınmacılarla ilgili sorumluluk alma konusunu değerlendireceklerini belirten Conzemius, ''Her şey daha fazla işbirliği yapmakla çözülebilir. Uluslararası camia bu konuda daha fazla işbirliği sağlamalı.'' şeklinde konuştu.

Heyet, Sarıçam İlçesi'ndeki Suriyelilerin kaldığı konaklama tesislerini de ziyaret etmek üzere Adana Valiliğinden ayrıldı.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Akılcı İlaç Kullanımı Semineri

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com