Advert
Advert
Advert

"Adana için 2 milyar dolarlık ihracat yeterli değil"

ADASO Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri'nde konuşan Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana için 2 milyar dolarlık ihracatın yeterli olmadığını, Adana ihracatı üzerindeki ölü toprağını atmaya çabaladıklarını söyledi.

Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç, sanayi firmalarının ihracat kapasitesinin artması ve yapmayanların ise ihracata yönlendirilmesi amacıyla dış ticaret bilgilendirme seminerlerine önem verdiklerini belirterek, “Adana’nın ihracatı üzerindeki ölü toprağını atmak için çaba gösteriyoruz” dedi.

“Adana için 2 milyar dolarlık ihracat yetersiz”
Ekonomi Bakanlığı, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) ve Adana Sanayi Odası işbirliğiyle düzenlenen “Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri”nin açılışında konuşan ADASO Başkanı Kıvanç, köklü sanayi kültürüne ve zengin ekonomik potansiyele sahip Adana’nın 2 milyar dolarlık ihracat yapmasını yeterli görmediklerini, bu rakamın 5 milyar dolara çıkarılmasını hedeflediklerini bildirdi.

İhracatta önemli sorunlar bulunduğunu, özellikle KOBİ’lerin finansman, likidite ve haksız rekabet gibi önemli zorluklarla karşıya karşıya kaldığını vurgulayan Başkan Kıvanç, “Ülkemizin ve kentimizin bu tür bahanelerle vakit kaybedecek durumu yoktur. Bizler Adana ihracatının üzerindeki ölü toprağını atmak durumundayız. Ülke ve kent ihracatını çok daha ileriye taşımaya mecburuz” dedi.

ADASO Başkanı Kıvanç, 2023 yılı için 500 milyar dolarlık ihracat hedefi öngörüldüğüne dikkati çekerek, şöyle konuştu: “Bu hedefe ulaşmak amacıyla yıllık 150 milyar dolarlık ihracat 3 kat artırılmalıdır. Bunu başarabilmek için Türkiye’nin ihracatının yüzde 90’ından fazlasını gerçekleştiren sanayi kesiminde vakit geçirilmeden yatırım hamlesi gerçekleştirilmesi, Ar-Ge faaliyetlerine ağırlık verilerek daha yüksek katma değerli ürün ihraç edilmesi gerekmektedir.”

Adana Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen ve firmaların dış ticaret elemanlarının ilgi gösterdiği seminerde, Ekonomi Bakanlığından İhracat Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Ayhan Bozkurt “İhracatta Sağlanan Destek Programları”, İhracatı Geliştirme Uzmanı Esin Şen “Ülke Masaları - Brezilya Pazarı Fırsatları”, Anlaşmalar Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Talat Kaya ise “Pazara Giriş Engelleri ve Çözüm Yolları” konularında bilgiler verdi. (İLKHA)
 


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!