Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Adana 4 gün boyunca toz soludu

Adana 4 gün boyunca toz soludu

Adana'da 4 gün etkili olan toz taşınımı nedeniyle hava kirliliğinin normal sınırın 10 katını aştığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 10 Eylül 2015 Perşembe 15:29
Adana 4 gün boyunca toz soludu

Adana Valilik Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonu verilerine göre, 4-7 Eylül tarihleri arasında anız yangınları ve Suriye üzerinden gelen toz bulutları nedeniyle hava kirliliğinin tehlikeli oranda arttı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Adana Akademik Meslek Odaları Birliği (ADAMOB) dönem sözcüsü Adana Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Hakan Şen, "Havadaki partikül madde toleranslı limit değeri miktarının yönetmelikte belirtilen 90 mikrogram/m3 değerinden fazla olduğu görülmektedir. 4-5-6 Eylül tarihlerindeki partikül madde miktarı sırasıyla 93-103-171 mikrogram/m3 olarak ölçülmüş ve 7 Eylül'de bu kirliliğe Suriye üzerinden meteorolojik koşullarla toz taşınımı eklenmiş, partikül madde miktarı 1036 mikrogram/m3 olarak gerçekleşmiştir. 7 Eylül günü ilimiz adeta toz solumuştur." diye belirtti.

Anız yangınlarının toprağa verdiği zarara da değinen Dr. Şen, “Yakılan anız ile toprağın organik madde denilen ve asıl toprağı besleyen bütün besinleri içinde bulunduran bölümünün yakıldığına dikkat çekti. Dr. Şen, bir gram toprakta bir milyar bakteri, 200 milyon mantar ve 1,5 milyarın üzerinde canlı bulunduğunu, anız yakma işlemiyle bunların yok edildiğini kaydetti.

Yakılan anız ile komşu tarlalardaki henüz hasat edilmemiş ürünlere, meyve ve bahçelere de zarar verildiğini ifade eden Dr. Şen, "Anız yangınları ürünün biçilmesi sırasında yere düşen ürün tanelerini yakmakta dolayısı ile bu ekosistemde yer alan hayvanların bu besinlerden mahrum kalmalarına yol açmakta, yakılan anız ateşi sonucu ahşap telefon direkleri de yanmaktadır. Ülkemiz için büyük kayıplara neden olan anız yakma, kaybolan doğal kaynaklarla birlikte peyzaj yönünden de kötü görüntü sergilemekte ve telafisi mümkün olmayacak zararlar vermektedir.” dedi.

Yakılan ateşle ölen mineraller yüzünden üreticinin sonraki ürün ekimlerinde daha fazla gübre ve zararlılara karşı daha fazla kimyasal ilaç kullanmak zorunda kaldığını belirten Şen, “Bu yüzden daha fazla masraf ettiği için anızını yakan, aslında cebindeki parayı da ateşe vermiş oluyor. Bunun arkasına çiftçinin toprağı zayıfladığı, organik madde yandığı için çiftçilerimiz her yıl daha fazla kimyasal gübre kullanmak zorunda kalıyor. Bu nedenle çiftçilerimiz her yıl daha fazla para harcamak zorunda kalıyor. Anız yangınları konusunda izleme ve denetleme yetkisine sahip kurumların konu ile ilgili çiftçileri eğitmesi ve denetimlerini artırması gerekmektedir. Denetimlerin ve cezai işlemlerin anızların yakılmaması doğrultusunda uygulanması ve had safhalara ulaşan doğanın tahribinin önüne geçilmelidir." ifadelerini kullandı.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com