Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Acil serviste yeni dönem!

Acil serviste yeni dönem!

Giriş Tarihi: 4 Şubat 2010 Perşembe 11:18
Acil serviste yeni dönem!


BUGÜN

Şubat ayı sonundan itibaren geçerli olacak uygulamasıyla acil servisler 3 basamağa ayrılacak.Ay sonuna kadar yapılacak yeni düzenleme ile hastanelerin acil servislerine gelen hastalar önem sırasına göre kırmızı, sarı ve yeşil bölgelere alıncak.

SAĞLIK Bakanlığı'nın Şubat ayı sonundan itibaren geçerli olacak uygulamasıyla acil servisler 3 basamağa ayrılacak. Buna göre 1 numaralı acil servisler temel acil hizmetlerini, 2 numaralı servisler dahili ve cerrahi branşlarla ilgili acil müdaheleleri, 3 numaralı acil servisler ise en az 4 ana branşta uzmanla müdahale yapabilecek. Her kentte 3. basamak hizmeti verebilecek bir acil servis mutlaka bulunacak. Böylece ambulanslar hastane hastane dolaşmayacak, 112 servisleri hastayı hangi tür acile götüreceğini sistemdeki seviyelendirmeden anında tespit edecek. Vatandaşlara acil servislere ayaktan başvuru yapmadan önce 112'ye başvurmaları tavsiye edilecek. Hastalar acil servise başvurduklarında ön kontrolü yapan sağlık görevlisi, hastanın aciliyetini seviyelendirecek. Hastalar aciliyet sırasına göre, kırmızı, sarı ve yeşil bölgelere alınacak. Hayati tehlikesi olan vakalar kırmızı alana alınarak müdahalesi derhal yapılacak. Sarı alana hayati riski olmayan ancak durumu ciddi hastalar yönlendirilirken; yeşil alana tıbbi olarak bekletilmesinde sakınca olmayan hastalar alınacak.

Öte yandan eczanelerden peşin alınan muayene ücretini vermemek için acil servisler önünde kuyruklar oluşturan vatandaşlar için de bir önlem düşünülüyor. Durumu acil olmadığı halde acil servislere başvuranlardan muayene katılım ücreti alınması tartışılıyor.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com