Advert
Advert
Advert

Acil serviste yeni dönem!

Acil serviste yeni dönem!
Acil serviste yeni dönem!


BUGÜN

Şubat ayı sonundan itibaren geçerli olacak uygulamasıyla acil servisler 3 basamağa ayrılacak.Ay sonuna kadar yapılacak yeni düzenleme ile hastanelerin acil servislerine gelen hastalar önem sırasına göre kırmızı, sarı ve yeşil bölgelere alıncak.

SAĞLIK Bakanlığı'nın Şubat ayı sonundan itibaren geçerli olacak uygulamasıyla acil servisler 3 basamağa ayrılacak. Buna göre 1 numaralı acil servisler temel acil hizmetlerini, 2 numaralı servisler dahili ve cerrahi branşlarla ilgili acil müdaheleleri, 3 numaralı acil servisler ise en az 4 ana branşta uzmanla müdahale yapabilecek. Her kentte 3. basamak hizmeti verebilecek bir acil servis mutlaka bulunacak. Böylece ambulanslar hastane hastane dolaşmayacak, 112 servisleri hastayı hangi tür acile götüreceğini sistemdeki seviyelendirmeden anında tespit edecek. Vatandaşlara acil servislere ayaktan başvuru yapmadan önce 112'ye başvurmaları tavsiye edilecek. Hastalar acil servise başvurduklarında ön kontrolü yapan sağlık görevlisi, hastanın aciliyetini seviyelendirecek. Hastalar aciliyet sırasına göre, kırmızı, sarı ve yeşil bölgelere alınacak. Hayati tehlikesi olan vakalar kırmızı alana alınarak müdahalesi derhal yapılacak. Sarı alana hayati riski olmayan ancak durumu ciddi hastalar yönlendirilirken; yeşil alana tıbbi olarak bekletilmesinde sakınca olmayan hastalar alınacak.

Öte yandan eczanelerden peşin alınan muayene ücretini vermemek için acil servisler önünde kuyruklar oluşturan vatandaşlar için de bir önlem düşünülüyor. Durumu acil olmadığı halde acil servislere başvuranlardan muayene katılım ücreti alınması tartışılıyor.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu