Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye Açıktan sigara satanlara sıkı takip

Açıktan sigara satanlara sıkı takip

Giriş Tarihi: 17 Temmuz 2011 Pazar 16:08
Açıktan sigara satanlara sıkı takip
Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu'nun 7 Temmuz'da yürürlüğe giren yönetmeliği ile tütün ürünleri artık görülecek şekilde ve 18 yaşından küçüklere açıktan satılamayacak.

Sağlık Bakanlığı, yönetmeliğin uygulanması için denetimleri artırıyor. İllere gönderilen talimatla 10 bin sigara denetim elemanı alana çıktı. Bu kapsamda yaklaşık 300 bin bakkal ve market tek tek kontrol edilecek. Yasağı uygulamayanlara 61 bin ile 301 bin lira arasında ceza kesilecek.

Sağlık Bakanlığı ile TAPDK arasında ortak protokol imzalanmasının ardından denetimlerdeki yetki kullanımı konusu da netlik kazanacak. Sigara denetim ekipleri böylelikle yönetmelikte TAPDK'ya verilen bazı yetkileri de kullanma imkanı yakalayacak. TAPDK'nın sigara denetçilerinden farklı olarak son yönetmelikte satış belgesinin iptali, işyeri satış ruhsatı iptali, diğer idarî cezalar ve para cezası gibi yaptırımları söz konusu. Türkiye'deki on bin sigara denetim elamanı 3-4'lü gruplar halinde 3 bin ekip olarak görev yapıyor. Ekipler bu dönemde tütün ürünlerinin büfe, market gibi yerlerde dışarıdan görülmemesini, 18 yaşından küçüklere satılmamasını, kapalı dolaplar içinde saklanmasını, fiyatlarının açıkta gösterilmemesini, sigaraların markette tek bir noktada ve ışıklandırma yapılmadan satılmasını sağlayacak. Çocukların dikkatini çeken ürünlerle yakın rafta bulunmasını da engelleyecek olan ekipler, sigaranın görevliler tarafından kilitli dolaplardan alınıp, 18 yaşından büyüklere verilmesine de uyulup, uyulmadığını takip edecek. Sigara denetim ekipleri TAPDK'nın yönetmeliğine uymayan yerlere reklam yasağına uymamaktan ceza kesecek. Tütün ürünlerinin ve üretici firmaların isim, marka veya alâmetlerini kullanarak reklam ve tanıtımını yapanlar, bu ürünlerin kullanılmasını özendiren veya teşvik eden kampanyalar düzenleyenler, etkinliklere isimlerini, amblemlerini veya ürünlerinin marka ya da işaretlerini kullanarak destek olanlar ceza kapsamına giriyor. Bu seneki düzenlemeye göre, ilgili firmalara 2011 malîyılı için 61 bin 518 liradan 301 bin 560 liraya kadar ceza kesilebiliyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com