Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Abide'de o anıt yine dikildi

Abide'de o anıt yine dikildi

Abide kavşağında şu günlerde dikkat çeken bir başka çalışma ise yapımı sırasında sahadan kaldırılan, Mustafa Kemal Paşa Anıt çeşmesinin yeniden, kavşak merkezine yerleştiriliyor olması.

Giriş Tarihi: 28 Şubat 2013 Perşembe 11:07
Abide'de o anıt yine dikildi

 

Halk arasında “Yol gösteren çeşmesi” olarak da bilinen Mustafa Kemal Paşa anıt çeşmesi, Mustafa Kemal adına dikilen il anıt olarak tarih sayfalarında yer alıyor.

Abide Kavşağı’nda yer alan ve düzenleme çalışmaları sırasında parçalar halinde taşınarak, koruma altına alınan Mustafa Kemal Paşa Anıt çeşmesi, tekrar parçalar halinde kuruluyor.

1917 yılında Mutasarrıf Şehit Nusret Bey tarafından, I. Dünya Savaşı'nda Çanakkale'de savaşan Urfalı şehit ve gazilerin hatırasına yaptırılan çeşme, yapıldığı yıl Vali konağı önüne dikilen anıt, 1972 yılında Vali Turgut Sayın tarafından Abide Kavşağı’na monte edilmişti.

9 m. yüksekliğindeki abidenin üzerinde Kafkas yolu, Ankara yolu, Bağdat yolu ve şehir merkezine giden Mustafa Kemal Paşa caddesini gösteren yazılar ve ok işaretleri bulunuyor.

Anıtın çevresi önceki yıllarda da olduğu gibi yeşil alan olarak düzenlenecek.

Edessa TV

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

İlk Cemre düştü! Cemre nedir? Cemre nasıl düşer?

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com