Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Abdusselam İrdem Şanlıurfa'daki kabri başında anıldı

Abdusselam İrdem Şanlıurfa'daki kabri başında anıldı

90'lı yıllarda Diyarbakır'da gözaltına alındıktan sonra günlerce gördüğü işkenceler sonucunda katledilen Abdusselam İrdem, Şanlıurfa’nın Hilvan İlçesine bağlı Apaydın (Heqêç) köyündeki kabri başında anıldı.

Giriş Tarihi: 7 Temmuz 2016 Perşembe 09:46
Abdusselam İrdem Şanlıurfa'daki kabri başında anıldı

Diyarbakır’da 90'lı yıllarda gözaltında işkence edilerek katledilen Abdusselam İrdem, Şanlıurfa’da mezarı başında anıldı.


90'lı yıllarda Diyarbakır'da gözaltına alındıktan sonra günlerce gördüğü işkenceler sonucunda katledilen Abdusselam İrdem, Şanlıurfa’nın Hilvan İlçesine bağlı Apaydın (Heqêç) köyündeki kabri başında anıldı.

Programa HÜDA PAR İl Başkanı Lokman Yalçın, Abdusselam İrdem'in anne ve babasının yanı sıra yüzlerce kişi katılım gösterdi.

Program Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Daha sonra Molla Sinan Ünel, şehadet ve şehitliğin önemine binaen programa katılanlara hitap etti.

Şehitlerin, Kur’an susmasın diye feda olduklarını söyleyen Ünel, şöyle konuştu: “Aziz şehidimizi rahmetle anıyoruz. Ona minnettarız. Allah’ın dini yeryüzünde hâkim olsun, Kur’an susmasın, insanlar cehenneme gitmesin, Allah’ın davası sönmesin diye her şeyin feda edilmesi gerektiğini, Allah’ın davasının her şeyin üstünde olduğunu bize gösterdi. Ailesini, kariyerini ve bedenini bu davaya feda ederek gösterdi.”

“Aziz şehitlerimizi tanımalıyız”

Ünel, “Biz bu aziz şehitlerimizi tanımalıyız. Bu davanın bugün buralara çok rahatlıkla gelmediğini bilmeliyiz. Eğer bizler bugün medreselerimizde âlimlere icazet veriyorsak, meydanlarda tevhit bayrağını dalgalandırıyorsak, İslami hizmetleri bu coğrafyada sürdürüyorsak başta Şehid Abdüsselam kardeşimiz olmak üzere diğer aziz şehitlerimizin o pak ve aziz kanlarına borçluyuz. Şehit kardeşlerimize olan sadakatimizi, vefa borcumuzu ödemek için buradayız. Dolayısıyla aziz şehitlerimizi daha iyi tanımalıyız.” dedi.

“Şehit Abdüsselam şahsında tüm şehitlerimizle ahitleşmeye gelmişiz”

Bugün sadece Fatiha okumak için gelmediklerini, şehitlerle ahitleşmek için geldiklerini belirten Ünel, konuşmasına şöyle devam etti: “Şehitlere ziyaretler normal bir kabir ziyareti değildir. Bizler bugün buraya sadece şehidimizin ruhuna bir Fatiha okumak için gelmemişiz. Bizler bugün burada şehid Abdüsselam kardeşimizin şahsında tüm şehitlerimizle ahitleşmeye gelmişiz. Onlara söz vermeye gelmişiz. Uğruna canlarını verdikleri İslam davasını bıraktıkları yerden omuzlayacağımıza dair söz vermeye gelmişiz.”

Şehitleri katledenlerin Allah’ın ikramlarını idrak edemediklerini sözlerine ekleyen Ünel, “Şehit Abdüsselam kardeşimizi, Hüseyinlerimizi, Selahaddinlerimizi, Yasinlerimizi, Turanlarımızı, Aytaç hocalarımızı vahşice katledenler keşke Rabbimizin onlara sunmuş olduğu ikramları görebilseydiler. Fakat onlar anlayamazlar ve idrak edemezler. Çünkü onlar bunu anlayacak kapasitede değillerdir.” dedi.

Molla Sinan Ünel’in konuşmasının ardından ziyaretçiler Abdüsselem İrdem’in babasıyla salavatlar eşliğinde bayramlaştı. (Ramazan Casuk-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa'da turizme bir adım daha: Turizm zabıtası kuruldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com