Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Abdurrahaman Gazi Türbesi ziyaretçilerini ağırlıyor

Abdurrahaman Gazi Türbesi ziyaretçilerini ağırlıyor

Bitlis'in Ahlat ilçesinde bulunan Hz Muaz bin Cebel'in oğlu Abdurrahaman Gazi Türbesi, hafta sonlarında ziyaretçi akınına uğruyor.

Giriş Tarihi: 7 Eylül 2015 Pazartesi 18:17
Abdurrahaman Gazi Türbesi ziyaretçilerini ağırlıyor

Bitlis’in Ahlat ilçesinde bulunan Hz. Muhammed’in (sav) sancaktarı Hz Muaz bin Cebel’in oğlu Abdurrahaman Gazi Türbesi, hafta sonlarında yerli ziyaretçi akınına uğruyor. Hafta sonları ailesiyle gezen vatandaşlar türbeyi ziyaret etmeyi ihmal etmiyor.

İnanç turizminin önde gelen yerlerinden olan Abdurrahaman Gazi Türbesi il ve ilçelerde bulunan halk tarafından ziyaret ediliyor. Bölge dışından da birçok turist ve ziyaretçisi olan türbe, son zamanlarda bölgede artan şiddet olayları nedeniyle sadece yerli ziyaretçileri ağırlıyor.

Her gün ziyaretçinin eksik olmadığı türbe, özellikle hafta sonları yoğun bir ziyaretçi akınına uğruyor. Gelen ziyaretçiler türbeyi ziyaret ederek dua ediyorlar. Kimi aileler ziyaretten sonra türbenin bulunduğu alanda çay içip piknik yapıyor kimileri de beraberinde getirdiği yiyecekleri türbenin girişinde ziyaretçilere ikram ediyor. Giriş kapısında açılan tezgahlarda, Ahlat el sanatlarıyla yapılan Abdurrahaman Gazi hatıra eşyaları ilgi görüyor.

“Türbeler ziyaret edilirken adaba uygun hareket edilmeli”

Yapılan ziyaretlerde aşırıya kaçılmaması ve türbelerde bulunan zatlardan yardım beklenmemesi gerektiğini açıklayan Bitlis İl Müftüsü Abdülkerim Akbaba, türbeleri ziyaret ederken adaba uygun hareket edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Akbaba, türbelerde yatan zatlara kurban adamanın tehlikeli olduğunu, İslam inancında kurbanın sadece Allah adına kesildiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Türbeleri ve mezarlıkları ziyaret etmenin adapları vardır. Bu adaplara riayet etmek gerekiyor. Türbelerin etrafından dönmek, türbenin demirlerini öpmek ve türbelere çaput bağlamak İslam inancına aykırıdır. Türbeleri ziyaret ederken normal mezarlıklar ziyaret edildiği gibi selam verilerek girilip, Kur’an okunup dua edildikten sonra çıkılır.” dedi.

Türbe ve çevresinin temiz tutulması gerektiğine de değinen Akbaba, “Türbeler ziyaret edilirken etrafı kirletmemek lazım. Mümkün mertebe türbelerin etrafında piknik yapıp etrafı kirletmemek gerekiyor. Bu konu hakkında tüm ziyaretçilerin hassas davranması gerekiyor.” diye konuştu.    (Şükrü Tontaş - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Akılcı İlaç Kullanımı Semineri

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com