Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Abdulvahap Yoltay'dan Eplike Hat Sergisi

Abdulvahap Yoltay'dan Eplike Hat Sergisi

Güzel Sanatlar Yardımlaşma ve Dayanışma Dernek Başkanı ve Şanlıurfa'nın en önemli hat sanatçısı Abdulvahap Yoltay Eplike Hat Sergisi açtı.

Giriş Tarihi: 30 Temmuz 2012 Pazartesi 14:30
Abdulvahap Yoltay'dan Eplike Hat Sergisi

Şanlıurfa Belediyesi Sergi Salonunda açılan Aplike Hat Sergisindeki tablolar sergiyi gezenleri büyülüyor.

hepsi bir birinden değerli olan bu tabloların yapımı için büyük zaman ve sabır gerektiğini söyleyen hat sanatçısı Abdulvahap Yoltay; "bu tabloları yapmak büyük bir azim istiyor. sabır istiyor. bir tablonun sadece iskeleti için 1 gün çalıştığım oluyor. herkes bu sanatın sabır isteyen bir sanat olduğunu söylemesine ramen, bence bu sanat insana sabrı öğretiyor. ben bu sanatla sabrın ne olduğunu öğrendim. bitirdiği her tablo sonrası kendimi huzurlu hissediyorum" dedi.

Çeşitli işlerde ve yurt dışında da çalışan Yoltay, Şanlıurf'nın ilk yerel özel televizyonu olan ŞRT'nin de kurucusu olan Yoltay, hat işine 1996 yılında cezaevinde yaptığı hat tablolarını sergileyen rahmetli Osman Göncü'den etkilendiğini ve ilk derslerini Osman güncüden Aldığını söyleyen Abdulvahap Yoltay; "Çevremden yoğun tepki aldım. Hiç kimse 'sen bu iyi yapabilirsin' demedi. ama ben kararlılık gösterdim. sabır gösterdim. Bugün geldiğim noktada, o gün 'Yapamazsın' diyenler şimdi takdirlerini gizleyemiyorlar" diyor.

Abdulvahap YOLTAY KİMDİR
1958 Yılında Şanlıurfa’da doğdu
İlk-Orta-Lise eğitimini Şanlıurfa’da tamamladı
1972 yılında Oto Tamirciliği
1986 Atatürk Barajında İşçi
1987 Yılında yurt dışında  işçi
1991 Yılında Şanlıurfa’da Türkiye’nin ilk yerel televiz   yonu ŞRT’yi kurdu
1996 yılında Şanlıurfa Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde açılan Aplike Hat Sergisinden etkilenerek,Aplike Hat çalışmaya başladı, bu sanata halen devam etmektedir.
Evli ve dört çocuk babasıdır.

Haber: Mehmet Guli Aslan/ Balikligol.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com