Advert
Advert
Advert

Abdulhakim Ayhan'dan Esed'le ilgili flaş açıklama

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan, Suriye’de yaşananları gördükten sonra Esed düşmanı olmamanın elde olmadığını söyledi.

Abdulhakim Ayhan'dan Esed'le ilgili flaş açıklama
Abdulhakim Ayhan'dan Esed'le ilgili flaş açıklama

Olay Gazetesinin her hafta rutin olarak düzenlediği Fikir Kulübüne bu hafta Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan konuk oldu.

 

MUHALİFLERE SİLAH YARDIMI YAPMIYORUZ

 

‘Suriye konusunda hükümet olarak hatalar yapmış olabiliriz’ diyen Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan, “Biz muhaliflere silah yardımı falan yapmıyoruz. Bize yaralı gelen, sığınan insanlara yardım etmeyecek miyiz? Biz muhaliflerin tarafında görülüyoruz. Bu herkes tarafından böyle biliniyor. Biz Türkiye olarak Suriye konusunda yalnız bırakıldık. Hiç kimse bu konuda Türkiye’nin yanında olmadı. NATO ülkesiyiz ama nerede kaldı bu. Çok kötü görüntülerle karşılaştık. Yaralı, can veren insanları görünce Esad düşmanı olmamak elde değil.” şeklinde konuştu

 

ÇALIŞMALAR HİÇBİR ZAMAN YAVAŞLAMADI

 

İlçedeki çalışmalar hakkında bilgi veren Ayhan, “Benim çalışmam hiçbir zaman yavaşlamadı. Benim düşüncem altyapıyı düzenlemek.  Ben Ak Parti’ye geçtikten sonra yaklaşık 20 bin metre kanalizasyon ve su çektim. Bunu kimse görmüyor. Taş döşeme işini durdurmadık. İlçenin tamamına taş döşemeyi düşünüyoruz. Yağmur drenaj hatları çekiyoruz.” dedi

 

İşte Belediye Başkanı ile yapılan söyleşi:

 

Celal Çiftçi:  Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

 

A. Ayhan: Ben meslek olarak eczacıyım. 2004 yılından itibaren Akçakale’de eczacılık yapıyorum ve 3,5 yıldır Akçakale Belediye başkanlığı yapıyorum. Evli ve iki çocuk babasıyım.

 

BİR GÜN BAŞKAN OLACAĞIMI BİLİYORDUM

 

Celal Çiftçi: Siyasete nasıl başladınız?

 

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan: Ben daha lisedeyken bir gün belediye başkanı olacağımı hayal ediyordum. Okuduğum lise belediyenin yanındaydı ve oradan her geçtiğimde belediye başkanı olacağımı hayal ederdim. Bunu gerçekleştirmek için çalıştım. Hatta tıp fakültesini bıraktım ve sonunda Allah nasip etti. Ben buraya sadece koltukta oturmak için değil, ilçemize hizmet etmek için geldim. Birçok ülke ve şehir gezdim oralardaki belediyecilik modellerini ilçemizde nasıl uygularız diye uğraştım.

 

AK PARTİ’YE GEÇMEK İSTEDİM AMA ENGELLER OLDU

 

Celal Çiftçi:  Siz seçildiğiniz zaman Saadet Partisi’ndeydiniz. Daha sonra bağımsız oldunuz. Bu süreci anlatır mısınız?

 

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan: Ben Ak Parti kurulduğu zaman İstanbul’da öğrenci iken üye oldum. Zamanı gelince Ak Parti’den aday oldum. Son güne kadar adaydım. Son günlerde bir şeyler oldu ve adaylıktan alındım ve daha sonra Saadet Partisine geçtim. Ben tüm her şeye rağmen belediye başkanı olacaktım ve başkan oldum. Daha sonra Ak Parti’ye geçmek istedim ama engeller oldu.

 

VAATLERİN YAKLAŞIK OLARAK %80’İNİ YERİNE GETİRDİK

 

Celal Çiftçi: İlk belediye başkanı olduğunuzda ve koltuğa oturduğunuzda neler hissettiniz ve nasıl bir tablo ile karşılaştınız?

 

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan: Biz kazanınca tabi doğal olarak hep tebrikler geliyordu. Ben artık işime bakmak istiyordum çünkü halka vaatlerimiz vardı. Biz verdiğimiz vaatlerin yaklaşık olarak %80’ini yerine getirdik. Projelerimize başladık. İlk olarak ilçedeki ana caddeyi düzenleme çalışması yaptık çünkü ilçemiz sınırda olduğu için ülkeyi temsil ediyor. İlçedeki okullardaki, belediyedeki duvarları kaldırdık ve şehir görünümü kazandırdık. En fazla önem verdiğim şeylerden biri de şehrin girişidir. İlçeye girerken sanki bir köye giriyorsun gibi geliyordu. İlçe girişini düzenledik, daha sonra da refüj çalışmaları yaptık. Halk bu çalışmalara önceleri tepki gösterse de daha sonra yapılan çalışmaları görünce takdir ettiler.

 

Celal Çftçi: Belediye başkanı olduğunuz zaman istediğiniz yeterli kadroya sahip oldunuz mu, hayal ettiğiniz kadro var mıydı?

 

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan:Ben başkan olduğumda bir ekip yoktu. Bu dönem 6 kişi emekli oldu. Daha sonra diğer belediyelerden destekler aldık, geçici memurlar ve kalan arkadaşlarla devam etmeye çalışıyoruz.

 

Celal Çiftçi: Şu anda bir projeniz var mı, yapmak isteyip de yapamadığınız projeniz var mı?

 

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan: Şu an yapamadığımız bir tek TOKİ projesi var. Onun da yapamamamızın sebebi halkın talebinin olmaması. Benim istediğim ilçenin gecekondulardan kurtulup şehirleşmesidir. Bizim İller Bankasından gelen para ve sudan gelen paramız var. İller Bankasından gelen para nüfusa bağlı. Yıllık bütçemiz 12 milyon lira.

 

ÇALIŞMALARIMIZ HİÇ YAVAŞLAMADI

 

Celal Çiftçi: Son zamanlarda bazı söylentilere göre başkan Saadet Partisinde iken daha çok çalışıyor, Ak Parti’ye geçince işi garantiymiş gibi daha az çalışıyor. Bu söylentiler için neler söylemek istersiniz?

 

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan: Bu bana göre doğru bir söylem değil. Benim çalışmam hiçbir zaman yavaşlamadı. Benim düşüncem altyapıyı düzenlemek.  Ben Ak Parti’ye geçtikten sonra yaklaşık 20 bin metre kanalizasyon ve su çektim. Bunu kimse görmüyor. Taş döşeme işini durdurmadık. Şehrin tamamına taş döşemeyi düşünüyoruz. Yağmur drenaj hatları çekiyoruz.

 

Celal Çiftçi: Bir sonraki belediye başkanlığı seçimlerinde Ak Parti’den aday gösterilmemeniz durumunda bir planınız var mı?

 

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan: Ben önümüzdeki dönemde de Ak Parti’den aday olacağım. Farklı bir ihtimal düşünmüyorum.

 

HÜKÜMET SURİYE KONUSUNDA ERKEN DAVRANDI

 

Bilal Bebe:  Şu an Ak Parti belediye başkanı olarak Ak Parti’nin Suriye politikasını nasıl buluyorsunuz? İkinci olarak da Akçakale’de 5 vatandaşımız hayatını kaybetti. B u konuda 11 tane milletvekilimiz Avrupa ajanslarının gösterdiği duyarlılığı gösterdi mi?

 

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan: Bana göre hükümetimiz erken davrandı ve yalnız kaldı. Başbakanımız Müslümanların başını kaldıran bir lider. Hiçbir zaman geri adım atacak bir başbakan değil. En kısa zaman da bu konuda da başarılı olacaktır. Ben işin içinde olduğum için her şeyden haberdarım. 5 tane vatandaşımızın şehit edilmesi ile ilgili olarak vekillerimiz beni aradı. Şehitlerimizin kanının yerde kalmaması için gereken her şeyi yaptık. Bu bomba Beşar Esad güçleri tarafından atıldı. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim.

 

Bilal Bebe: Başbakan daha önce Esad’ı kardeş ilan etmişti. Daha sonra vahiy mi geldi ki Esad bir anda katil ilan edildi. Esad’ın bir anda katil ilan edilmesi nasıl oldu?

 

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan: Bir anda katil ilan edilmedi. Sayın Dışişleri Bakanımız kendisi ile defalarca görüşüp uzlaşma aradı. Beşar Esad bu uyarıları dinlemedi ve kendi vatandaşını öldürmeye, bombalamaya devam etti. Suriye çok kötü durumdadır. Bu durum böyle devam etmeyecek.

 

SURİYE KONUSUNDA TÜRKİYE YALNIZ BIRAKILDI

 

Şerif Kurtuluş: Suriye’de olan olaylar var. Bu çerçevede acaba biz doğru muyuz, muhalifleri fazla desteklemiş olmuyor muyuz, rejim kaldığı zaman göç eden bu kadar insan ne olacak ve bu sığınmacılarla demografik yapınız değişti mi?

 

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan:Suriye konusunda hükümet olarak hatalar yapmış olabiliriz. Biz muhaliflere silah yardımı falan yapmıyoruz. Bize yaralı gelen, sığınan insanlara yardım etmeyecek miyiz? Biz muhaliflerin tarafında görülüyoruz. Bu herkes tarafından böyle biliniyor. Biz Türkiye olarak Suriye konusunda yalnız bırakıldık. Hiç kimse bu konuda Türkiye’nin yanında olmadı. NATO ülkesiyiz ama nerede kaldı bu. Çok kötü görüntülerle karşılaştık. Yaralı, can veren insanları görünce Esad düşmanı olmamak elde değil. Biz şu an mesaimizin çoğunu Suriye ile harcıyoruz. Hiçbir ülke Suriye vatandaşlarını almıyor. Bir tek Türkiye kabul ediyor. Biz hem maddi hem manevi zarar ediyoruz ama almamız gerekir bu insanları. Buraya göç eden insanları bir kez almışız ve gönderemeyiz.

 

M.Kemal Uğuzlu: Biz vatandaşlarımızın kanını yerde bırakmadık dediniz. Bu sözü vekiller ve Bakanlardan da duyduk. Biz Suriye ile kardeş ülkeyiz. Bu durumun kan davası gibi olması gerekir miydi? Savaşın kendi kuralları içerisinde böyle olması gerekiyordu demeniz mi gerekiyor? Biz vatandaşlarımızın kanını yerde bırakmadık demek kan davası gütmek değil midir?

 

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan: Biz savaşta değiliz ama maalesef savaşı yaşıyoruz.  Savaş olursa da sivil vurulmaz. O olay sonrası ne yapacağımızı bilmiyorduk. İlçe komple dağıldı. Tedirginlik vardı. O anda her şey yapılırdı. Kan davası gibi bakmamak lazım.

 

M.Kemal Uğuzlu: Dış işleri Bakanımız defalarca gidip geldi. Biz ortada bi şey yokken neden gidip geliyoruz. Demek ki bir şey biliyorduk ve hazırlığın içerisindeydik. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

 

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan: Ortada bir ateş vardı ve sıranın Suriye’ye geleceği belliydi. Bu yüzden bir sıkıntı olursa gitmemiz gerekirdi. Bana göre ülkemiz bir liderlik vasfı sergiledi ve Müslüman ülkelerde Lider olarak kabul edilen tek ülke Türkiye’dir.

 

Halil Koçakoğlu: Suriye vatandaşlarını kabul ettiğimiz gibi Yunanistan’da veya diğer komşu ülkelerde bir savaş çıksa onlar da sığınmacı olarak alınır mıydı? Akçakale’yi konsept bir şehir haline getirmeyi düşünüyor musunuz?

 

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan: Suriye Müslüman olduğu için ve yakın komşumuz olduğu için insanları kabul ettik. Diğer soru için ise bizim ilçemiz sınır olduğu için sakin bir ilçe olamaz. Bizim ilçemiz köy konumunda ve biz ilçeyi şehirleştirmek istiyoruz. Biz de arsa fiyatları Karaköprü’den daha pahalı durumda.

 

SURİYE’DEKİ SAVAŞ İLÇEDE HAYATI DURDURDU

 

Celal Çiftçi: İlçede bir ana cadde ve arka tarafta caddeniz var. Ana caddeyi sakinleştirmek için arka taraftaki caddeyi canlandırma çalışmanız olur mu?

 

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan: Bu savaş ilçede hayatı durdurdu. İnsanlar eski kazancını bulamıyor.  Bu savaş sonrası ilçedeki eski canlılık yok. Sınır olduğu için arka taraftaki cadde canlılığını yitirdi ve Necmettin Erbakan Caddesi daha çok canlandı. Ancak dediğimiz gibi Suriye’deki durum çalışmalarımızı aksattı ve ilçede hayatı durdurdu. Benim hayalim katlı bir yapılaşma olsun.  Akçakale’ye Gülveren köyüne yakın bir yerde hastane yapma kararı aldık. Ancak, altyapısı yoktu ve altyapı sözü vermemiz istendi. Biz de altyapıyı yaptık. Okullara gelecek olursak Kız Meslek Lisesi bizim dönemimizde yapıldı. Endüstri Meslek Lisesi yine bizim dönemimizde yapıldı. Yeşil alanı okul yerine dönüştürdük ve 24 derslikli bir okul yaptık.

 

Celal Çiftçi: Belediye çalışmalarınız ile ilgili bilgiler verir misiniz?

 

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan: Biz belediyede başladığımızda hiçbir zaman kaçınmadık. Borcumuz var, işçilerimizin durumu vs. gibi şeyleri bahane etmedik. Biz eski dönemin borcunu ödedik ve hizmet yaptık. Geldiğimiz zaman araçlarımız hurda idi. Biz 2 tane kamyon, çöp sıkıştırma aracı, kepçe, itfaiye gibi araçlar alarak araç parkını yeniledik.

 

M.Kemal Uğuzlu: Kaç tane başkan yardımcınız ve kaç tane danışmanınız var?

 

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan: Benim başkan yardımcım ve danışmanım yok. Kadrosu var ancak istediğimiz yerlerden bize gelmedi. Kimse gelmek istemedi. Bize 24 tane memur gelecek. Bunların başarılı olanlarını farklı yerlere alacağız. Danışma olayını da diğer belediye üyelerine veya diğer kişilere soruyorum. Biz diğer ilçelerimizin belediye başkanlarıyla görüşüyoruz ve fikir alış verişi yapıyoruz.

 

M.Kemal Uğuzlu: Akçakale ilçesinde bir hal pazarı veya pamuk pazarı yok. Akçakale halkı Şanlıurfa’daki pazardan alış veriş yapıyor ve malını satıyor. Kendinize ait pazarlar kurulmasını düşünüyor musunuz?

 

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan Bir mini hal pazarı çalışmamız var ve yılbaşına kadar bitecek. Kaldırımın işgal edilmesi gibi kötü görüntüleri ortadan kaldırmaya çalışıyoruz.

 

Bilal Bebe: Siz Ak Parti’den diğer seçimde de aday olacağınızı söylediniz. Bundan çok emin olarak konuştunuz. Yani Ak Parti sizi aday göstermese kaybeder mi? seçileceğinizin garantisini nasıl veriyorsunuz?

 

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan: Ben kendime güvenerek aday oldum. Ben halktan hiç kopmadım. Ben seçileceğimi söylemedim ama aday olacağımı söyledim.

 

M.Kemal Uğuzlu: Şu ana kadar Suriye’yi eleştirmemizin iki nedeni var. Birincisi Baas Partisinin artık krallık derecesinde iktidarda kalmış olması, İkincisi ise Nusayri azınlığın Sünni çoğunluk üzerinde hâkim olması. Nusayri azınlık da Müslümanlık dinine mensuptur. Ancak Katar’da yapılan bir toplantıda Suriye Ulusal Konseyinin başına bir gayrimüslim getirildi. İslam tarihinde böyle bir uygulama yok. Müslüman halkın başına gayrimüslim biri getirilmemiştir. Bunun sonucunun ne olacağı meçhuldür. Suriye’de bir gayri Müslim hâkimiyeti mi olacak?

 

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan: Bana göre bu kişi Avrupa ülkelerinin dayatmasıyla başa getirildi. Bu kişinin yerine Nusayri kalsa daha iyidir.Bir gayri Müslim ülkeyi yöneteceğine bir Nusayri ve Alevi’nin  veya Esed’in yönetmesi çok daha iyidir.

 

M.Kemal Uğuzlu:  Beşar Esad’ın babasına nispeten bazı devrimleri ağır aksak yaptığını kesindir. Suriye’ye yapılan bu yıkım Beşar Esad ile yürüyecek kadar hızlı bir demokrasi değil. Bu savaş Suriye için bir ceza mıydı? Reform yapılırsa tek Suriye kalır ve Türkiye’nin müttefiki olan Suriye’nin kalmaması için mi yapıldı ve Türkiye bu oyuna nasıl geldi?

 

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan: Ak Parti’nin son yıllarda komşuları ile sıfır problem politikası vardı. Bu bazı kesimlerin işine gelmedi ve Arap Baharını başlattılar. Tunus, Libya gibi ülkelere demokrasi mi geldi? Şu anda hallerinden memnunlar mı? Bu olaylar niye Hristiyan ülkelerinde olmuyor ve nerede Müslüman varsa eziliyor.

 

Bilal Bebe:  Akçakale esnafı olaylarda en büyük darbeyi almıştır. Sınır bölgesindeki çiftçilerin pamukları tarlada kaldı ve çiftçiler büyük zarar gördü. Bu çiftçiler ve esnaf için hükümetten yardım istediniz mi?

 

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan: Tüm çiftçilerimiz pamuğunu topladı ve fazla etkilenmedi. Bu olaylar sadece eğitim ve esnafı etkiledi. Şu an eğitime devam ediliyor. Dediğimiz gibi çiftçinin bu konuda sıkıntısı yok.

 

HERKES BAŞBAKANI TANIYOR

 

Celal Çiftçi: Geçenlerde bir konuğumuz, Suriye olayında Başbakanın taşeron olarak kullanıldığını söyledi. Siz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan: Bizim Başbakanımız çok güçlüdür ve her zaman gücünü arttırıyor. Türkiye denildiği zaman herkes Başbakanımızı konuşuyor ve herkes Başbakanımızı tanıyor. Başbakanımız ülkemizi siyasi, ekonomik olarak nereye getirdi herkes biliyor. Başbakanımız hiçbir zaman taşeron olmamıştır.

 

Şerif Kurtuluş: Sınırları değişecek 22 ülke var. Bu proje kapsamında, amaçlanan yönetim değişikliği ve aslında o yönetimin İhvanü'l-Müslimin, (Müslüman kardeşlerin) iktidara getirilmesi amacında değil mi?3 Aralık dünya engelliler gününde sağlık kökenli bir belediye başkanı olarak o gün bir tekerlekli sandalyeyle en az üç saat bir engelli gibi yaşayabilir misiniz?.Bu davranışınızla diğer başkanlara ve bürokratlara örnek olursunuz, hem de engellerin yaşadığı sorunları daha iyi anlamış olursunuz.Bizde engellilere yönelik bu davranışınıza fikir kulübü olarak destek vermeye hazırız.

 

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan: Bana göre düşünceniz doğru. Zarar verecek bir sistem de gelmez. Kur’an ile adalet ile yönetilecek bir yönetim olur zaten. Zulüm olmaz. 3 Aralık Özürlüler Günü için programımız var. Bizim desteğimiz her konuda vardır. Her platformda etkinliklere ve törenlere destek veriyoruz ve varız.

 

 

 

Bilal Bebe: Siz Akçakale’de binalaşma yapmak istiyorsunuz. Peki sizi Akçakale’yi beton yığınına gömmüş olmaz mısınız? Akçakale’de altyapı bunun için yeterli mi?

 

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan:Biz insanlarımıza su kültürünü alıştıramadık. Suyu hortumla akıtarak çok fazla kullanıyoruz. İnsanlara bunu anlatmaya çalışıyoruz. Yapı olarak eskiyi de koruyarak yapılaşma yapmak istiyoruz.

 

Celal Çiftçi: Sizin halkla iletişiminiz nasıl, halkın arasında geziyor musunuz? Korumanız var mı?

 

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan: Bizim korumaya ihtiyacımız yok. Biz halkın arasındayız ve halkla iç içeyiz.

 

Halil Koçakoğlu: Yüksekokul’un Akçakale’ye etkisi var mı, nasıl bir etki oluşturuyor?

 

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan: Yüksekokul tabi ki bir etki oluşturuyor. Bu sene de 1 fakülte açıldı ve 5 tane fakültesi oldu. Eskiden ilçede 1 lise varken şimdi 3 lise var. Üniversitenin Meslek Yüksekokulu bölümlerinin yarısı Akçakale’de bulunuyor. İleride daha iyi seviyelere gelecektir.

 

 

Harran Üniversitesi Uygulama otelinde düzenlenen Fikir Kulübüne Olay Gazetesi  Yazı İşleri Müdürü Celal Çiftçi,Köşe yazarlarından M.Kemal Uguzlu,Bilal Bebe,A.Kadir İkbal, Halil Koçakoğlu,Memduh Önay, Müslüm Çap, Aşık Kul Cemali, Dr.Şerif Kurtuluş,Recep Akyol ve onur konuğu olarak da Karaköprü Belediye Başkanı Av.Nihat Çiftçi katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu