Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya AA'da Kemal Öztürk fırtınası esiyor

AA'da Kemal Öztürk fırtınası esiyor

Giriş Tarihi: 22 Ağustos 2011 Pazartesi 22:02
AA'da Kemal Öztürk fırtınası esiyor

Anadolu Ajansı'nda yaşanan Genel Müdür seviyesindeki değişim, haber sayısında rekor bir artışı da beraberinde getirdi. Sendika gelişmelerden rahatsızlığını duyurdu.

3 Ağustos’ta görevi devralan yeni Genel Müdür Kemal Öztürk'ün, verimliliği teşvik eden tavrı  haber sayısında patlama yaşattı. Ajansın ürettiği haber, fotoğraf, görüntü ve özel haber sayılarında rekor artışlara yol açtı. Ancak bu rekorlar getiren gelişmeler, kurumda devlet memuru mantığı ile çalışanları rahatsız etti.

Kendisini sendikalı olarak tanıtan bir grup AA çalışanı Kemal Öztürk'ün göreve gelmesinden sonra kendilerine eziyet ettiğini öne sürdüler.

Yeni Genel Müdür Kemal Öztürk’ün “koşacağız, verimliliği artıracağız” sözleriyle harekete geçen kurumda, rakamlar tırmanmaya başladı. İki haftalık süreçte 3 Ağustos öncesi AA’nın 353 olan iki haftalık fotoğraf sayısı daha sonraki günlerde 832'ye ulaştı. Görüntülü haberde ise bu sayı 67'den 162'ye çıktı. Aynı dönemde üretilen özel haber sayısı ise 27'den 95'e tırmandı.

AA’da patlama yapan rakamlar genel bültende 363'ten 715'e, yayımlanan haberlerde 783'ten 1855'e, İngilizce bültende 13'ten 80'e, il bülteninde 462'den 1094'e yükseldi.

DEVLET MEMURU MUHABİRLER (!) ÇALIŞMAKTAN RAHATSIZ OLDULAR

3 Ağustos'ta görevi devralan yeni Genel Müdür Öztürk, AA'da devlet memuru mantığı ile çalışan gazetecileri yakın takibe aldı.

Medyanın hiçbir alanında sendika kalmazken, AA çatısı altında kümelenen Türkiye Gazeteciler Sendikası, kurumun gelişmesi ve verimliliğinin önündeki en büyük engel olarak ortaya çıkmayı sürdürüyor.

Bugüne kadar AA’nın yerinde saymasın neden olan anlayış, yeni yönetimin elini kolunu bağlamaya çalışıyor. Verimliliği ve kurumun gelişmesini yıllardır engelleyen zihniyet, yeniden harekete geçti. Kendilerini “Bir grup AA çalışanı” olarak nitelendirenler, yaptıkları açıklamada, AA’da gazetecilik faaliyetinin yok olmakta olduğunu öne sürdüler.

Kurumda “kıyım” yapıldığı öne sürülen açıklamada, mesai saatlerinin değiştirildiğini, haftalık çalışma gününün 6’ya çıkarıldığından yakındılar.

Açıklamada şöyle denildi:

“Bir yandan herkes tedirginlik içinde bu gelişmeleri takip ederken, aralarında ajansın en deneyimli muhabirlerinin de bulunduğu 70 kişinin zorunlu emekliliğe sevk edilmesi nedeniyle servisler boşalmışken, rutini bile takip edemeyen bizler,   artan çalışma saatleriyle boğuşurken, bir yandan da her gün her an özel haber baskısıyla karşı karşıyayız.”

Çalışanların sindirildiği, personelin ayırıma tabi tutulduğu öne sürülen açıklama ise sendika kaygısının önde olduğunu ortaya koydu:

“Gazetecilik alanında tek örgüt olan TGS’nin, örgütlü olduğu tek yer olan Anadolu Ajansı’nda da bitirilmek istenmesi, ‘’ileri demokrasinin’’ bir gereği midir?”

Rotahaber

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

AA Türkiye Haberleri Yayın Yönetmeni Öymez: Dünyanın her tarafına ulaşmak istiyoruz

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com