Advert
Advert
Advert

95 işçi işten çıkarılma tehlikesiyle karşı karşıya

ŞUSKİ'de çalışan 95 işçi, kurumun özelleştirilerek özel bir firmaya devredilmesi nedeniyle haklarının gasp edildiğini söylediler. İşçiler avukatları aracılığıyla haklarını arayacaklarını belirttiler.

95 işçi işten çıkarılma tehlikesiyle karşı karşıya
95 işçi işten çıkarılma tehlikesiyle karşı karşıya

 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Şanlıurfa Su ve Kanalizasyon İşleri’nde (ŞUSKİ) çalışan 95 işçi, çalıştıkları kurumun müttehit firmaya devredilmesiyle işten çıkarılma ile karşı karşıya olduklarını dile getirdiler. Duruma tepki gösteren işçiler, avukatları aracılığıyla haklarını arayacaklarını söylediler.

Beykapısı Mahallesinde bulunan ŞUSKİ binasına  gelen işçiler, araçlarını park edip eylem yaptı. Daha önceki herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını ifade eden işçiler, “Diğer kurumlarda sözleşme 3 yıllık yapılıyor,  neden bize 1 yıllık sözleşme yapılıyor, bizim haklarımız gasp edildi." diyerek şikâyetlerini dile getirdiler.

Belediye bünyesinde çalıştıklarını belirten işçiler, “Şimdi çalıştığımız kurum bir müteahhit firmaya devredilecek. O da bizim bir kısmımızı işten çıkartıp kendi elamanlarını alacak. Kalan elemanları, hizmet bölümünden yapı bölümüne alacaklar. Hizmet bölümünden yapı bölümüne geçtiğimizde de   yine bir kısım işçileri işten çıkartılacak. Şimdi hakkımızı arayacağız,  haklarımızı alana kadar işe çıkmayacağız." şeklinde konuştular.

Eylem sırasında fenalaşan işçilerden İbrahim Halil Sorkılıç baygınlık geçirerek yere yığıldı. Arkadaşlarının müdahalesiyle kendine gelen Sorkılıç’ın, sarılık hastası olduğu ve gün içinde 2-3 defa fenalık geçirdiği öğrenildi. (Sedat Kuşulay / Hüseyin Sürmeli - İLKHA)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı