Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık 91 yaşında hastaya by-pass ameliyatı yapıldı

91 yaşında hastaya by-pass ameliyatı yapıldı

Batman Bölge Devlet Hastanesi'nde 91 yaşındaki hastaya by-pass ameliyatı yapıldı.

Giriş Tarihi: 3 Ocak 2016 Pazar 09:16
91 yaşında hastaya by-pass ameliyatı yapıldı

Batman Bölge Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahları 91 yaşındaki hastaya by-pass ameliyatı yaptı. 80 yaş üzerine nadiren uygulanan By-Pass ameliyatı olan 91yaşındaki Mehmet Oral ikinci baharını yaşadığını söyledi.

Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Mehmet Karaçalılar, sağlık hizmetlerinin kolay ulaşılır olması, erken teşhisin kalp hastalarında yaşam süresini uzattığını, By-Pass cerrahisi gerektiren damar tıkanıklığı hastalığının böylece daha ileri yaşlarda görülmeye başlandığını söyledi.

Karaçalılar, başarıyla gerçekleştirdikleri By-Pass’a ilişkin şunları söyledi: “Kalp ameliyatlarında 80 yaş ve üzeri hastalar ileri yaş grubu olarak tanımlanmaktadır. 90 yaş ve üzeri hastalarda açık kalp ameliyatı riskli olmasına rağmen başarı ile yapılabilmektedir. Göğüs ağrısı nedeniyle hastanemize gelen hastamıza yapılan anjiyografiden sonra 4 damarının tıkalı olduğu ve By-Pass ameliyatı gerektiği sonucuna varıldı. Yaş itibariyle ameliyatın yüksek risk taşıdığı söylenince, önce çekindi ve ameliyatı reddetti. Evine dönen hasta ağrılarının devam etmesi üzerine tekrar bize geldi. Op. Dr. Sinan Göçer ve ameliyat ekibimizle üç saat süren bir ameliyattan sonra hastanın dört damarı değiştirildi. İleri yaşına rağmen fiziki performansının iyi olmasından ötürü de ameliyatı kolaylıkla atlattı. Operasyon sonrası hızla iyileşerek sağlığına kavuştu.”

91 yaşında ikinci baharını yaşadığını söyleyen Mehmet Oral ise, “Bana By-Pass ameliyatı olmam gerektiği söylendiğinde çok korktum. Ameliyat masasından kalkamam korkusuyla kabul etmedim. Batman Bölge Hastanesinde kalp ameliyatlarının başarı ile yapıldığını duymuştum. Ağrılarımın devam etmesi üzerine doktorlarıma güvenerek ameliyat olmaya karar verdim. Şimdi ikinci baharımı yaşıyorum.” dedi.  

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com