Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık 9 Bin lira karşılığında verdiler

9 Bin lira karşılığında verdiler

Giriş Tarihi: 12 Nisan 2010 Pazartesi 11:23
9 Bin lira karşılığında verdiler


Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden göç eden aileler törelerini gittikleri yerlerde de sürdürüyor. Özellikle kızını evlendiren ailelerin aldığı başlık parası töresi hala devam ediyor. Kızlar, 21. yüzyılda dahi eskiden olduğu gibi başlık parası karşılığı zorla evlendiriliyorlar.
Adana'ya Şanlıurfa'dan göç ederek gelen Hatun Demir de (18) 15 yaşına geldiğinde babası tarafından akrabası ile 9 bin lira karşılığında evlendirildi. Babası tarafından "Kızlar okumaz" denilerek ilköğretim 5. sınıftan sonra okutulmayan Hatun Demir, başlık parası karşılığı evlenip yuvasını kurdu.
Evlendirilirken ailesi tarafından kendi rızasının alınmadığını anlatan Demir, "Bizim oralarda töre böyledir. Evlenirken para karşılığı evlenirsin. Kızlara seviyor mu, sevmiyor mu, onu istiyor mu diye sormazlar. Ben de öyle evlendim. Ama ben şanslıyım, çünkü kocam bana iyi bakıyor. Beni hiç incitmiyor" dedi
Eşinin inşaatlarda çalıştığını belirten Demir, "Kocamdan Zehra isminde bir kızım oldu. Ayrıca hamileyim. 2 çocuğum olacak. Başlık parasıyla evlendim ama kocamı seviyorum, çok mutluyum" diye konuştu.
Okumak istediğini ancak töreler yüzünden okuyamadığını vurgulayan Demir, "Kızımı okutmak istiyorum. O okusun ve erkek eline bakmasın. Onun, benim gibi satılmasına izin vermeyeceğim. Kızım okusun büyük adam olsun ve sevdiğiyle evlensin" dedi.

İHA

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Bakanlar Harran Tıp'ya yatan yaralıları ziyaret etti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com