Advert
Advert
Advert

8 Yıllık Kesintisiz Eğitim Değiştirilmeli

8 Yıllık Kesintisiz Eğitim Değiştirilmeli
8 Yıllık Kesintisiz Eğitim Değiştirilmeli

Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) Genel Başkanı Ecevit Öksüz, kesintisiz 8 yıllık eğitim yerine kademeli eğitim anlayışının uygulanması gerektiğini söyledi, "7 yaşındaki bir çocuk ile 15 yaşındaki bir çocuğun aynı mekanda eğitime tabi tutulması yanlış bir uygulama" diye konuştu.

TİMAV Genel Başkanı Ecevit Öksüz, Konya Selçuklu Otel'de düzenlediği basın toplantısında, 8 yıllık kesintisiz eğitimin, İmam Hatip Liseleri'nin yoğunluğunun azaltılması için yapıldığını ileri sürdü. Öksüz, şöyle konuştu:

"Kesintisiz eğitim, İmam Hatip Liseleri'nin belki önünün kesilmesi için, yoğunluğunun azaltılması için yapılmış olabilir. Belki de belli bir kesmin eğitim öğretime dair düşünceleriyle uygulanmış olabilir. Şimdi burada birinci sınıfa giden 7 yaşındaki bir çocukla, 8'inci sınıfa giden 14- 15 yaşındaki çocuğun aynı mekanda aynı bahçede aynı koridorlarda eğitim öğretime tabi tutulması eğitimi psikolojisine, fizyolojik gelişimine ve sosyal dokuya uygun değildir. Bizim önerimiz, eğitimin kademeli hale dönüştürülmesidir. Eğitim geçmişte olduğu gibi 5 yıl ilköğretim sonra 3 yıl ortaokul 4 yıl da lise şekline dönüştürülebilmelidir."

"28 ŞUBAT SÜRECİNDE EN FAZLA İMAM HATİP LİSELERİ ETKİLENDİ"

28 Şubat sürecinde en fazla İmam Hatip Liseleri'nin etkilendiğini vurgulayan Öksüz, şunları söyledi:

"28 şubat sürecinde her kurum gibi İmam Hatip Liseleri de engellemelerle karşı karşıya kaldı. Hatta İmam Hatip Liseleri daha çok etkilendi diyebiliriz. Özellikle 28 Şubat süreci öncesi ilköğretim 5 yıldı. Daha sonradan 3 artı 4 artı şeklinde devam ediyordu. 28 Şubat'la birlikte 8 yıllık kesintisiz eğitime geçildi ve İmam Hatip Liselerinin orta okullarının kapatılmak zorunda kalındı. İmam Hatip Liseleri'nin orta okullarının kapatılması ve katsayı engelinin gelmesiyle birlikte malesef okullarımıza belli oranda ilgi azalmıştı. Ancak katsayının hafifletilmesiyle birlikte bu ilgi bir miktar arttı. Kaldırılmasıyla birlikte ise en üst seviyelere ulaştı."

KURAN DERSLERİNE YER VERİLMELİ

İmam Hatip Liseleri'nin dışında kalan okullarda 'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi' dersinin din eğitimi adına yetersiz kaldığını belirten Öksüz, şöyle devam etti:

"Müfredat içerisinde yer alan 'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi' dersinin din eğitimi adına yetersiz kaldığı aşikardır. Bu ders içerisinde öğrencilerimize İslam dini yoğun olsa da tüm dinlere dair bilgiler öğretilmektedir. Yani, dinin kültürü ve ahlak öğretilerine değinilmektedir. Dolayısıyla İmam Hatip Liseleri dışındaki okullarımızda seçmeli ders olarak din bilgisi ve Kur'an derslerine yer verilmesi yüzde 99'u Müslüman olan ülkemizde elzem olarak değerlendirilmelidir."

Öksüz, Kuran öğretiminde yıllardır yaşanılan yaş sınırlamasının kaldırılmasının da inanç özgürlükleri adına geç kalınsa da önemli bir adım olduğunu sözlerine ekledi. - Konya

Haberler.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle