Advert
Advert
Advert

8. ULUSAL HİDROLOJİ KONGRESİ BAŞLADI

Su Bilimi ile ilgili güncel ve etkin araştırma ve uygulamaların paylaşılacağı 8. Ulusal Hidroloji Kongresi Şanlıurfa Harran Üniversitesinde başladı.

8. ULUSAL HİDROLOJİ KONGRESİ BAŞLADI
8. ULUSAL HİDROLOJİ KONGRESİ BAŞLADI

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi kongre salonunda başlayan 8. Ulusal Hidroloji Kongresi saygı duruşu ile başladı. Daha sonra İstiklal Marşı okundu. 

FARABİLERİ YETİŞTİREN ÜNİVERSİTEDİR!
Kongrede açılış konuşması yapan Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın Şanlıurfa Harran Üniversitesinin İbni Sina ve Farabi gibi hocaları, onları yetiştiren hocaları yetiştiren köklü bir geçmişe sahip bir üniversite olduğunu söyledi.
Şu anki Harran Üniversitesi köklü bir geçmişin mirasına sahip olduğunu dile getiren Taşaltın; “Dünya’nın 4’de 3’u su ile kaplıdır. Yeryüzünde canlıların yaşamını devam ettirmek için suyu kullanmak ve kontrol altına almak istemesi gerektiğinden insanlar tarihin başlangıcından beri su ile ilgilenmiş, suyun her türlü özelliklerini tanımaya ve sudan en iyi şekilde yararlanmaya çalışmaları suyun önemini anlatmaya yettiğini düşünüyorum. Ekonomisinin büyük kısmı tarımdan tarım ürünlerini de su ile yetiştiren Şanlıurfa için böyle ulusal kongrelerin ne kadar önemli olduğu ortadadır. Bu kongreye ev sahipliği yapmak bizim için gurur vericidir. Bu arada ülkemizin çeşitli illerinden gelen değerli akademisyenlerimiz ile çok verimli bir kongre olacağına inanıyorum” diye konuştu.

SU MEDENİYETTİR
Kongre açılışına katılan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi ‘su medeniyettir’ diyerek suyun önemine dikkat çekti. Nihat Çiftçi konuşmasında; “Su selamettir. Bu coğrafyada insanların sevgiyle, huzurla buluşmasının en önemli kaynağıdır su! Su kaynağı ülkemizde sınırsız değildir. Bilimsel veriler en önemli kaynağımız olan suyun sınırlı olduğunu göstermektedir. Bu anlamda bu gibi kongrelerle bu alanda yapılan çalışmaları takdir ediyorum. Tertip komitesine de teşekkür ediyorum” dedi.

Kongrenin önemini anlatan 8. Ulusal Hidroloji Kongresi Kongre Başkanı Doç. Dr. Kasım Yenigün, Kültür Tarih, Turizm ve medeniyetin kenti olan Şanlıurfa’da 8.’si düzenlenen Ulusal Hidroloji kongresinin kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi.
Kongrenin açılışında ayrıca Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Yeşilata, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Yakup Başoğlu ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil’de birer konuşma yaptılar.
Protokol konuşmaları sonunda Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın katılımcılara plaket takdim etti.
Şanlıurfa’da, Harran Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümünün ev sahipliğinde başlayan kongre 10 Ekim 2015 tarihlerine kadar devam edecek.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu