Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem 70 Kişiye Zeytin Tadımı Eğitimi Verildi

70 Kişiye Zeytin Tadımı Eğitimi Verildi

GAP BKİ ve Karacadağ Kalkınma Ajansı sponsorluğunda Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde, Zeytinyağı Tadım Eğitimi Programı düzenlendi.

Giriş Tarihi: 10 Kasım 2015 Salı 16:17
70 Kişiye Zeytin Tadımı Eğitimi Verildi

 

Harran Üniversitesi, GAP BKİ ve Karacadağ Kalkınma Ajansı mali destek programı kapsamında Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd.Doç.Dr Ebru Sakar’ın yöneticisi bulunduğu proje kapsamında, Harran Üniversitesi Osmanbey Yerleşkesi Ziraat Fakültesi anfisinde düzenlenen programda; zeytinyağı tadım eğitimi ve sofralık zeytin üretim teknikleri eğitimleri yapıldı. Bu eğitim projesi kapsamında, alanlarında uzman kişiler olan Tadım Uzmanı Serdar Öçten Ünsal ve salamura eğitimi Gıda Mühendisi Nilgün Olan tarafından 70 kişiye hem salamura hem de zeytinyağı tadım eğitimleri verildi.
70 KİŞİYE EĞİTİM VERİLDİ
Zeytindostu Derneği ile birlikte Peygamberler Şehrinde Zeytinde Makinalı Hasat ve Şanlıurfa Belediyesi işbirliği ile Kutsal Ağaç Zeytin Anavatanına Geri Dönüyor projelerinde organizatör olarak görev yapan Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Ebrulim Zeytinyağı Tesisi Proje Yöneticisi ve Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Ebru Sakar, 4 gün devam eden program kapsamında 70 kişiye eğitim verildiğini söyledi.

Bu proje kapsamında organik zeytin yetiştiriciliğini bölgede yaygınlaştırmayı amaçladıklarını söyleyen Ebru Sakar; Bölgedeki potansiyeli ortaya çıkarmak istiyoruz. ‘Şanlıurfa’da organik zeytin üretiyor, sağlıklı yaşıyorum’ isimli projemizde 4 eğitim programı ve salamura tesisi açılışı yer alıyor. Amacımız, bu eğitimle zeytinyağını tanıtmak, zeytinyağı tadım eğitimiyle insanları bilinçlendirmesini sağlamak, zeytincilik konusunda bölgede eksiliği bulunan budama, gübreleme, kültür uygulamaları konusunda bilgilendirme eğitim zincirlerini başlatmaktır” dedi.

Tadım eğitimi uzmanı Serdar Öçten Ünsal ise yaptığı açıklamada şöyle dedi; “Düzenlenen bu eğitimle Şanlıurfa’daki tüketicilere zeytin ve zeytinyağının nasıl üretildiğini hangi aşamalardan geçtiğini ve kaliteli zeytinyağı üretirken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatıyoruz. Üretimde en önemli şey zeytin alırken rengine bakılmasını ve koklamalarını öneriyoruz. Zeytinyağının Urfa koşullarında mutlaka soğuk ortamda saklanması gerekiyor. Kursiyerlerimizi bu konuda bilgilendiriyoruz. Urfa’da zeytin doğal olarak tüketmeleri ve insanların sağlıklı beslenmeleri için bu eğitimleri veriyoruz” diye konuştu.

Ücretsiz olarak verilen programların sonunda katılımcılara sertifika verildi.
Daha sonraki eğitimler zinciri ise kültürel uygulamalar budama, gübreleme, sulama şeklinde tamamen yetiştiricilik ve ıslah konusunda devam edecektir. Kasım ayı sonunda ise Proje kapsamında Salamura Tesisi açılışı gerçekleştirilmiş olacak.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Hilvan'da, Kırsal Mahallelerin Sorunları Masaya Yatırıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com