Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya 7 hacımız Suriye'de esir

7 hacımız Suriye'de esir

Suriye askerlerinin 7 hacımızı esir aldığı belirtildi. “Ajan” oldukları gerekçesiyle tutuklanan hacılardan 5 gündür haber alınamıyor.

Giriş Tarihi: 26 Kasım 2011 Cumartesi 08:11
7 hacımız Suriye'de esir
Hac vazifesini tamamlayarak Türkiye’ye dönüşegeçen 7 Türk, Suriye topraklarında askerlerce ‘ajan’ suçlamasıyla gözaltına alındı. Alıkonulan hacılardan Cengiz Kıdık, 5 gündür güzel birhaber bekleyen eşini, dün geç saatlerde arayarak serbest bırakıldığının müjdesini verdi.

Düzce Üniversitesi’ne bağlı bir yurtta sorumlu olarak çalışan Cengiz Kıdık, hac vazifesini yapmak için kutsal topraklara gitti.Kasaplık sertifikası olduğu için özel bir şirket aracılığıyla Mekke’ye gidenKıdık, 4 gün kurban kesimi yaptı. Eşi Hanife Kıdık’ın “Bol bol fotoğraf çek gelince her şeyi anlatırsın” demesi üzerine cep telefonuyla her anı kaydedenKıdık, dönüş yolculuğunda da telefonunun elinden düşürmedi.

Suriye topraklarındaki yolculuk sırasında askeri bir noktada otobüsten indirilen hacılar arasında olanKıdık, Arapça bilmesi nedeniyle askerlerle konuştu. Cep telefonunu inceleyen askerler çekilen yüzlerce fotoğrafı görünce Türk hacıya ‘ajanmuamelesi’ yaptı. Arkadaşlarının anlatımıyla Kıdık’a, “Türksün ve bu kadar fotoğraf çektiğine göre ajansın” diyen Suriye askerleri, Türk hacıyı gözaltına alarak götürdü. Tam 5 gündür kendisinden haber alınamayanKıdık’ın ailesi, gözü yaşlı şekilde umutlu bekleyişini sürdürdü.

EŞİNDEN DUA İSTEMİŞ

 

6 yıllıkhayat arkadaşı yetkililerle görüştüğünü ancak olumlu bir haber alamadığını söyleyenHanifeKıdık, “Mahvolmuş durumdayım. Pazar günü burada olacaklardı. Her akşam konuştuk. Çok heyecanlıydı. "Dua et Suriye karışıkmış ama sağ salimgeleceğiz inşallah" dedi. 3. gün tüm hacı arkadaşları döndü ama o dönemedi.” şeklinde konuştu.

5 GÜN ALIKOYMUŞLAR

 

Umutla bekleyişini sürdüren Hanife Kıdık’a müjdeli haberi eşi Cengiz Kıdık telefonla verdi. Eşi Hanife’yi gece geç saatlerde telefonla arayan Cengiz Kıdık, “5 gün tutulup, salıverildiklerini ve Hatay’da bir otele yerleştiklerini” bildirdi. 

3 saat direndik ama...

 

Hac vazifesini Cengiz Kıdık ile birlikta yapan arkadaşı İbrahim Akbaş da üzücü gelişmeyi doğruladı. Suriye çıkışına 30 kilometre kala otobüslerinin durudurulduğunu söyleyen Akbaş, anayolda askerlerin yolu çevrirerek çatışma olduğu gerekçesiyle kendilerini başka bir yola yönlendirdiğini belirtti.

Askerlerin kendilerine el salladığı sırada Kıdık'ın cep telefonuyla kameraya çektiğini söyleyen Akbaş, tutuklanma anını şöyle anlattı: "Cengiz Arapça konuştu. Cep telefonunu aldılar. 3 saat mücadele ettik. Ajan değiliz dedik. Ama alamadık. 1 saat sonra sınıra getireceğiz dediler. Götürdüler. Büyükelçiler karakol karakol geziyor ama nerede olduğu belli değil. 20 gün beraberdik. Sırt sırta uyuduk. Hepimiz dua edip mutlu bir haber bekliyoruz"
Serbest Özden / BUGÜN

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Türkiye 4 Bin askerle hedefe kilitlendi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com