Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi "6-7 Ekim olaylarından sonra bölge ekonomisi geriledi"

"6-7 Ekim olaylarından sonra bölge ekonomisi geriledi"

Geçen yıl yaşanan 6-7 Ekim olaylarının iş dünyasına etkileri ile ilgili İLKHA'ya değerlendirmelerde bulunan HAKSİAD Başkanı , olayların ardından yatırımcıların bölgede birçok yatırımını durdurduğunu belirtti.

Giriş Tarihi: 7 Ekim 2015 Çarşamba 12:20

Geçen yıl 6-7 Ekim tarihlerinde meydana gelen katliamların bölge ekonomisi üzerindeki etkileri   ile ilgili İLKHA’ya değerlendirmelerde bulunan Hak Sanayici ve İş Adamları Derneği (HAKSİAD) Başkanı Ramazan Azboy, yatırımcıların 6-7 Ekim olaylarının ardından bölgedeki yatırımlarını durdurduğuna dikkat çekti.

Türkiye’nin ve özellikle bölgenin 6-7 Ekim olaylarında büyük bir travma yaşadığına vurgu yapan Azboy, “İş ve yatırımın olabilmesi için huzurun olması lazım, güvenin olması lazım. Ancak biz 6-7 Ekim'de ne devlet gördük, ne güvenlik gördük, ne huzur gördük ve ne de istikrar gördük. Güvenin ve istikrarın olmadığı yerde malumunuzdur ne iş, ne de işverenin olması mümkün değildir.” dedi.

“Bölgemizde hiç görülmemiş bir olay oldu”

Olaylardan 3 gün sonraya kadar işadamları ve esnafın ev  ve işyerlerine gidemediğini belirten Azboy, “Bu durumda bir iş adamının çalışmasını, iş yapmasını nasıl bekleyebilirsiniz? Devlet kendi kamu binalarında sıkışmış vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlayamayacak bir duruma gelmişti. Vatandaşların dahi güvenliğini sağlayamayan devlet, işadamlarının güvenliğini nasıl sağlayacak? Şunu söyleyeyim, 6-7 Ekim’de bölgemizde hiç görülmemiş bir olay oldu.” ifadelerini kullandı.

“Milyonlarca dolar bu olaylardan dolayı zarar gördük”

Kobani bahane edilerek başlayan olaylar ile yatırımın bıçak gibi kesildiğini söyleyen Azboy, konuşmasına devamla, “ Bırakın yeni yatırımcıların bölgeye gelmesini, mevcut olan yatırımcılar dahi zor tutunuyor. Bölgeye gelen bir işadamının PKK’lilerce yolunun kesilmesinin ardından mağdur işadamı, bölgedeki bütün yatırımlarını çekti. Bunun gibi yüzlerce işadamı kağıt üzerinde Diyarbakır'da görünebilirler ama, fiili olarak dışarıdadır. Bu bölge için çok büyük kayıptır. Şunu biliyoruz ki, belki bu olaylardan dolayı milyonlarca dolar zarar gördük. Bölge olarak biz de kendi yatırımlarımızı yaparken bir istikrar olmasını bekliyoruz. ‘Belki 6-7 Ekim olaylarının ardından güven ortamı gelir’ dedik, fakat maalesef gördük ki seçimden sonra da çatışmalar daha da arttı.” İfadelerinin altını çizdi.

Bölgeye yatırımcının gelebilmesi için huzur ortamının sağlanması gerektiğine dikkat çeken Azboy, masun insanların ve Müslümanların katledilmemesi için, her türlü çalışmanın yapılması gerektiğini vurguladı. (M.Hüseyin Temel / M.Sıddık Bilge – İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Turizm Çalıştayından ortak ses: Terörün ekmeğine yağ sürmeyeceğiz

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com