Advert
Advert
Advert

5.5 milyon kişi susuz kalabilir

DEDAŞ tarafından yapılan açıklamada, elektrik borcu bulunan Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerindeki belediyelerin elektriklerinin kesileceği bildirildi.

5.5 milyon kişi susuz kalabilir
5.5 milyon kişi susuz kalabilir


Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ), Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerinde belediyeler ile köy içme sularına ait elektrik borçlarının ödenmemesi nedeniyle söz konusu yerlerde elektrik kesintisi kararı aldıklarını açıkladı.

 

DEDAŞ adına yapılan açıklamada, elektrik borcu bulunan 6 ilde 100’den fazla belediye ve köyün içme suyu şebekesi elektriğinin kesilmesi halinde yaklaşık 5,5 milyon kişinin susuz kalacağı bildirildi.

 

“Su kesintisi büyük mağduriyetlere yol açabilir”

Yüzlerce yerleşim birimde yaşanacak susuzluğun büyük mağduriyetlere yol açacağının kaydedildiği açıklamada, “Edinilen bilgilere göre, belediyelerin elektrik borcunu ağırlıklı olarak arıtma tesisleri, içme ve kullanma suyu ile park, bahçe aydınlatması gibi kalemler oluşturuyor. Köylerin borcu ise içme suyu şebekesinde ve pompajda kullanılan elektrikten kaynaklanıyor. Bu nedenle belediye ve köylerdeki elektrik kesintisi halinde, aralarında Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin gibi 3 büyükşehir belediyesinin de bulunduğu yüzlerce yerleşim biriminde ortalama 5,5 milyon kişi susuz kalacak. Böyle bir durumun da büyük mağduriyetlere yol açabileceğine dikkat çekiliyor.” ifadelerine yer verildi.

 

“Belediyeler, halkın yaşamını zorlaştırmamalıdır”

Halkın, belediyelerin duyarsızlık yaparak kimsenin yaşamını zorlaştırmaması yönünde taleplerinin olduğunun vurgulandığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 

“Halk, belediyelerin gelirlerinin yeterli olduğuna inandıklarını belirterek, ‘Her yıl belediyeler gelir ve giderleri ile ilgili bütçe oluşturuyor. Bütçede, elektrik giderlerinin de yer almasına karşın bu bedelin ödenmemesi ve sonuçta mevcut belediyelerin halkının mağdur duruma düşecek bir noktaya getirilmesi kabul edilemez. Elektriklerin kesilmesi demek, bölgede milyonlarca insanın bir anda susuz kalması anlamına geliyor.  Bunun sonucunda ciddi mağduriyetler ve sıkıntılar yaşanabilir. Kimsenin bu halka bunu yapmaya hakkı yok. Belediyeler, o beldelerdeki halkın yaşamını kolaylaştırması gerekirken, böylesi duyarsızlıklar ile halkın yaşamını zorlaştırmamalıdır.’ dediler.” (İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu