Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi 500 bin geçici işçi alınacak

500 bin geçici işçi alınacak

Giriş Tarihi: 4 Nisan 2010 Pazar 12:09
500 bin geçici işçi alınacak

Star gazetesi

HÜSEYİN ÖZAY'ın haberi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine harekete geçen ekonomi yönetimi, ekonominin en önemli sorunu haline gelen işsizliğin azaltılması için paket hazırlıklarına başladı.

Geçtiğimiz yıl küresel krizin yaralarını sarmak için uygulamaya konulan ve 500 bin kişiye iş imkanı sağlayan paket, daha da genişletilerek yeni bir istihdam paketi oluşturulacak. Yeni paket kapsamında, devlet geçici işler için yeni işçi alacak. Bu kapsamda yeni paketle 500 bin kişinin üzerinde işsize iş kapısının açılması amaçlanıyor.

KÖYLERE PARK YAPACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın koordinatörlüğünde Hazine ve Maliye'nin de katkıları ile sürdürülen yeni istihdam paketinde, geçtiğimiz yıl uygulamaya konulan istihdam paketindeki, düzenlemelerin 2010 yılı içinde de devam etmesi öngörülüyor. Geçtiğimiz yıl açıklanan istihdam paketinde Türkiye genelinde 120 bin işsize, okulların bakımı, köylerin çevre düzenlemelerinde istihdam edilmesi öngörülmüştü. Yeni istihdam paketinde, bu uygulamanın genişletilmesi planlanıyor. Bu kapsamda, yine 120 binin üzerinde bir işsizin istihdam edilmesi amaçlanıyor. Bu yıl işe alınacak işsizler ise okulların bakımının yanı sıra, köylerde tuvalet inşa edilmesi, parkların oluşturulması gibi projelerde görev alacaklar. Söz konusu kişilere, asgari ücret ödenecek. İşçiler belirli süre için alınacak. Ayrıca, meslek kurslarına bu yıl da devam edilecek. Meslek kurslarına devam eden işsizlere, devlet harçlık verecek. Söz konusu paket üzerindeki çalışmalar devam ettiği için tam olarak ne kadar işsizin istihdam edileceği henüz kesinleşmedi.

Büyümeden gelen kaynak işsizlere aktarılacak

İstihdam paketinin kaynağı ise, bütçe gelirlerinde sağlanan iyileşmelerden karşılanacak. Maliye ve Hazine bürokratlarının hesabına göre, 2010 yılında büyüme rakamı yüzde 3.5 hedefin üzerinde gerçekleşecek. Bu da bütçe gelirlerinin hedefin üzerine çıkmasını sağlayacak. Dolayısıyla, bütçe hedeflerinin üzerinde gerçekleşecek tahsilatlar, istihdamın arttırılmasında kullanılacak. Böylece, istihdam paketi mali disipline de zarar vermemiş olacak.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa'daki Tarım arazilerine DSİ tarafından su verilecek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com