Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Tekno Bilim 5 Milyon Gmail hesabı ele geçirildi

5 Milyon Gmail hesabı ele geçirildi

Rus hackerlar, 5 milyon Gmail kullanıcısının bilgilerini internette paylaştılar.

Giriş Tarihi: 11 Eylül 2014 Perşembe 15:27
5 Milyon Gmail hesabı ele geçirildi

 Rus hackerlar, yaklaşık 5 milyon Gmail hesabını, kullanıcı adı ve şifreleriyle birlikte ele geçirdi.

Google tarafından yapılan açıklamaya göre çalınan hesapların birçoğu uzun süredir kullanılmayan ve askıda olan hesaplar olduğu belirtilse de kullanıcılar tarafından bu savunma baştan savma olarak değerlendirildi.

Bu olaydan sonra Google, kullanıcıların hesaplarının şifrelerini değiştirmelerini veya iki aşamalı doğrulama sistemine geçmeleri konusunda uyarıda bulundu.

CSIS: Korkmaya gerek yok

Danimarkalı güvenlik firması CSIS'ten gelen açıklamaya göre, saldırı için korkmaya gerek yok. Çünkü bu 5 milyon hesap, artık yoğun olarak kullanılmayan ve şifrelerinin değiştirilmediği hesaplar arasında yer alıyor.

“Sızdırılan verilerin büyük bir kısmı doğru”

Güvenlik firması CSIS Security Group'tan üst düzey bir yönetici olan Peter Kruse, yüzde 60 oranını doğrulayamadıklarını, ancak sızan verilerin büyük kısmının doğru olduğunu söyledi.

Verileri inceleyen CSIS araştırmacıları, yaptıkları analizlerde oturum bilgilerinin 3 seneye kadar eski olduklarını söylediler. Kruse, "verilerin direkt olarak Google'dan gelmediğine inanıyoruz. Güvenliği aşılan diğer kaynaklardan gelme ihtimali daha yüksek" dedi.

“Dev şirketle ilgili bir durum değil”

Yapılan açıklamanın devamında, sızan parolaların birçoğunun Gmail veya Google hesaplarına ait olmadığı, ancak diğer sitelerde kullanıcı adı olarak Gmail'in kullanıldığı hesaplara ait olduğu dolayısıyla Gmail parolasıyla diğer sitelerde kullandığı parola aynı olan kullanıcıların Gmail hesaplarının ele geçmiş olma ihtimali daha yüksek olduğu belirtildi.

Kruse, “sızan kullanıcı adı ve parola çiftlerinden en az beşinin Gmail veya Google hesapları için hiç kullanılmadığını doğruluyor. Bu durum, verilerin Google dışından gelmiş olma ihtimalini güçlendiriyor.” dedi. (Ömer Özbey-İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com